Komunikat archiwalny

Franciszek otrzymał od prezydenta Jacka Majchrowskiego klucz do bram miasta

Przy bramie pałacu arcybiskupów krakowskich na ul. Franciszkańskiej 3, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył papieżowi Franciszkowi symboliczny klucz do bram miasta.

Franciszek otrzymał od prezydenta Jacka Majchrowskiego klucz do bram miasta
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

To wyjątkowy upominek: wykonany z brązu i mosiądzu, częściowo złocony i srebrzony, z motywami krakowskich zabytków. Prezydentowi towarzyszyli młodzi ludzie w strojach krakowskich oraz strażak z wieży Mariackiej, który po przekazaniu klucza odegrał hejnał.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

papież klucz

Wykonany z brązu i mosiądzu klucz, jest częściowo złocony i srebrzony. Został zaprojektowany przez rzeźbiarza i malarza Jana Siutę w 2007 r. specjalnie na jubileusz 750-lecia lokacji Krakowa. Uchwyt klucza odwzorowuje „pieczęć rajców i pospólstwa [czyli wszystkich obywateli] miasta Krakowa” – autentycznej pieczęci z dokumentu z 1343 r. Otaczają ją odnogi Wisły; na języczku klucza można też rozpoznać najcenniejsze krakowskie zabytki, m.in. Wawel i wieżę Ratuszową.

Do tego wyjątkowego upominku dołączona została tabliczka z napisem w języku włoskim:

“Cogliendo l`occasione di ringraziare cordialmente per la Sua visita e sperando che Sua Santità tornerà qui altrettanto spesso come Papa Giovanni Paolo II porgo le chiavi della nostra città. Jacek Majchrowski, Sindaco di Cracovia Cracovia, il 28 luglio A.D. 2016”

„Z gorącymi podziękowaniami za wizytę i z nadzieją, że będzie Wasza Świątobliwość wracał tu równie chętnie, jak Papież Jan Paweł II, przekazuję klucz do bram naszego miasta. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa Kraków, lipiec A.D. 2016”

Po przekazaniu klucza papież wsiadł wraz z 15 niepełnosprawnymi osobami do tramwaju „Krakowiak” i odjechał na Błonia, na uroczystość oficjalnego powitania uczestników Światowych Dni Młodzieży.


Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe