Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki




2010-05-26: Nr 53






Magistrat zaprasza

Oficjalne uroczystości, msza święta za Kraków, imprezy oraz cieszące się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem dni otwarte magistratu - 2 czerwca w Krakowie rozpoczyna się Święto Miasta.

Przed trzynastu laty, 4 czerwca 1997 roku, krakowska rada podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Święta Miasta Krakowa. Święto wpisało się już w krakowską tradycję i z roku na rok jest coraz ciekawsze. Wiadomo nie od dziś, że czas zaciera pamięć, a każdy sukces ma wielu ojców. Dlatego należy przypomnieć, że w roku 1997, kiedy przygotowywano projekt uchwały o Święcie Miasta Krakowa, pierwszy impuls wyszedł z gabinetu Stanisława Handzlika, ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Do utrwalenia święta w świadomości krakowian przyczyniły się niewątpliwie obchodzone w roku 2007 uroczystości 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Zawsze jednym z punktów obchodów - początkowo bardzo skromnych - było oddanie hołdu księciu Bolesławowi, zwanemu tradycyjnie "Wstydliwym", choć łacińskie słowo "pudicus" można też przetłumaczyć jako "skromny", "obyczajny". Władze miasta co roku składają wieniec przy książęcym grobie, a grono uczestniczących w tym wydarzeniu krakowian rośnie z roku na rok. Tak też będzie i teraz.

2 czerwca o godz. 10.30 w bazylice oo. Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji miasta Krakowa. Tradycyjnie już radni miasta spotkają się na uroczystej sesji. Podczas niej Krakowska Kongregacja Kupiecka, obchodząca 600-lecie istnienia, zostanie uhonorowana Złotym Medalem "Cracoviae Merenti". 5 czerwca (sobota) na Rynku Głównym odbędzie się intronizacja Króla Kurkowego, a wieczorem miasto Kraków zaprosi wszystkich na koncert z udziałem Kory i Stanisława Soyki.

Jak co roku magistrat przygotowuje się do dnia otwartego (budynek przy pl. Wszystkich Świętych). Nie zabraknie ani informacji o mieście, ani atrakcji kulturalnych. W niedzielę 6 czerwca o godz. 10.00 w holu Kamiennym Prezydent Miasta Krakowa uroczyście zainauguruje dziesiątą edycję tego przedsięwzięcia.

Już od progu w holu wejściowym na zwiedzających będą czekać stoiska przygotowane przez Biuro Marketingu Turystycznego Miasta. Ci, którzy chcą połączyć zwiedzanie z pomocą chorym, powinni skręcić w prawo, ponieważ w sali, gdzie na co dzień działa dziennik podawczy, fundacja "Kibicujmy Życiu" zorganizuje punkt krwiodawstwa.

W holu Kamiennym stanie wystawa poświęcona dwóm inwestycjom miejskim: centrum kongresowemu oraz hali sportowo-widowiskowej w Czyżynach. Będzie można zobaczyć m.in. makietę centrum kongresowego oraz projekcje multimedialne.

W sali Portretowej, po lewej stronie od wejścia do holu Kamiennego, Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec oraz Zarząd Dzielnicy II Grzegórzki przypomną krakowianom, że równo sto lat temu te dzielnice zostały przyłączone do Krakowa.

- Zaprezentujemy najładniejszą dzielnicę Krakowa. Taką, jaka była sto lat temu i jaka jest obecnie - mówi z dumą Andrzej Hawranek, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VII. - No i nie zapomnimy o pokazaniu naszych tradycji i największych atrakcji, które są przecież własnością całego Krakowa: Emausu, szopek krakowskich i ogrodu zoologicznego.

W sali Dietla będzie się można spotkać z przedstawicielami redakcji Miejskiej Prezentacji Internetowej "Magiczny Kraków".

- W ubiegłym roku zwiedzający chętnie oglądali filmy promujące Kraków, które zostały nagrodzone w organizowanych przez nas konkursach - mówi Paweł Krawczyk redagujący stronę "Magiczny Kraków". - W tym roku też pokażemy dzieła laureatów konkursów filmowych, ale jednocześnie chcemy zaprosić zwiedzających do udziału w dwóch innych konkursach: na najlepszą relację i na najlepsze zdjęcie z dnia otwartego. Zwycięskie prace zostaną opublikowane na głównej stronie portalu "Magiczny Kraków". Jest się o co bić, bo naszą stronę średnio odwiedza 1,5 mln internautów miesięcznie.

W holu Prezydenckim będzie można z kolei obejrzeć wystawę poświęconą 600-leciu Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, a na piętrze, w salach Lea i Kupieckiej, rady i zarządy dzielnic miasta zaprezentują planowane, rozpoczęte i przyszłe inwestycje, a także ciekawe miejsca na swoim terenie.

Jak co roku będzie też okazja, żeby zwiedzić niedostępne na co dzień gabinety, w których urzędują Prezydent Miasta Krakowa i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

6 czerwca nie zabraknie też nawiązania do tegorocznych obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Kuglarze i szczudlarze będą zapraszać zwiedzających do zwiedzenia średniowiecznej osady, która stanie na dziedzińcu pałacu Wielopolskich. Będzie można zobaczyć odtworzone warsztaty rzemieślników, pokazy tańców dworskich, a także pokazy walk z użyciem średniowiecznej broni. Nagrodami w licznych konkursach będą bite monety "Magistracki Grosz" oraz świadectwa udziału wykonane na czerpanym papierze z pieczęciami.

Przez cały dzień na scenie, która stanie przed wejściem do magistratu, prezentować się będą zespoły działające w krakowskich placówkach kulturalnych. Wystąpią także zespoły muzyczne, kabarety i aktorzy związani z miastem. Gwiazdą wieczoru będzie krakowska wokalistka jazzowa Małgorzata Markowska, która specjalnie na Święto Miasta Krakowa przygotowała premierę recitalu "Agnieszka Osiecka inaczej". Małgorzacie Markowskiej będą towarzyszyć: Sebastian Bernatowicz (instrumenty klawiszowe), Józef Michalik (bas), Przemek Sokół (flugehorn), Mirosław Sitkowski i gościnnie Luiza Bernatowicz (wiolonczela). W namiocie obok sceny znani fotograficy, wykładowcy Krakowskiej Szkoły Filmowej, poprowadzą warsztaty pt. "Otwarte Studio Fotografii".

W namiocie, który zostanie rozstawiony obok pomnika Józefa Dietla miejskie spółki komunalne zaprezentują stosowane nowoczesne rozwiązania ekologiczne oraz ofertę usług dla mieszkańców. Zobaczyć będzie można stoiska przygotowane przez Krakowski Holding Komunalny S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W organizację dnia otwartego magistratu włączyło się też Stowarzyszenie Architektów Polskich - oddział Kraków, które na deptaku wzdłuż pawilonu Wyspiańskiego przygotuje wystawę "Inwestycje miejskie - wizja przyszłości miasta z historią w tle". Potem wystawę będzie można oglądać na pl. Szczepańskim.

Organizatorzy dnia otwartego magistratu, podobnie jak w ubiegłym roku, zaproszą zwiedzających na wycieczki miejskim niskopodłogowym, nowoczesnym autobusem w towarzystwie przewodnika. O godz. 11.00 z przystanku przy pomniku Dietla wyruszy wycieczka na miejsce budowy ekospalarni, gdzie zostanie zaprezentowana ścieżka ekologiczna, pokazująca nowoczesne rozwiązania w sortowaniu odpadów. O godz. 13.00 zwiedzający przejadą do Centrum Edukacyjnego na Bielanach mieszczącego się w zabytkowych budynkach wodociągów miejskich.

Na 6 czerwca zaplanowano także kolejną edycję biegu Cracovia Interrun 2010. Jego organizatorami są Urząd Miasta Krakowa oraz sieć salonów Intersport. Bieg rozpocznie się o godz. 12.00. Przygotowano dwie trasy prowadzące wokół Rynku Głównego: o dystansach 5 i 8 km. Na starcie biegu staną znane osobistości świata kultury i mediów oraz przedstawiciele władz miasta Krakowa. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni na mecie medalem. Po siedmiu dniach od daty imprezy każdy uczestnik będzie mógł sprawdzić swój czas oraz pobrać pamiątkowe zdjęcie ze strony internetowej. Szczegóły biegu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.interrun.pl.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji przygotowanych na Święto Miasta Krakowa. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowych informacji o programie obchodów należy szukać na stronie www.kraków.pl. A my zapraszamy serdecznie 6 czerwca do magistratu.

Monika Chylaszek

Współpraca: Michał Kozioł, Błażej Siekierka





Zobacz także artykuły:

Fascynujące średniowiecze [PDF]
Festiwal recyklingu [PDF]

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-07-07
Data aktualizacji: 2010-07-13
Powrót