Aktualności

Kraków zwiększy liczbę tanich przedszkoli

W przyszłym roku w Krakowie powstanie pięć nowych publicznych przedszkoli niesamorządowych, czyli takich, w których opłata nie może być wyższa niż 1 zł. Rozpoczną one działalność w budynkach należących do miasta, w których dziś działają przedszkola niesamorządowe. Wszystkie dzieci, które uczęszczają do przedszkoli w tych lokalizacjach, będą tam miały zagwarantowane miejsce także po zmianie formy organizacyjnej. W dodatku na korzystniejszych zasadach – rodzice nie będą już musieli płacić czesnego ani wpisowego.

Studenci AGH zbudowali motocykl elektryczny

Większa prędkość i moc silnika oraz dłuższy czas przejazdu na jednym ładowaniu - tak w porównaniu do swojego poprzednika wypada „Staszic”. To już drugi terenowy motocykl elektryczny zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z zespołu E-Moto AGH. Oficjalna premiera pojazdu odbyła się 18 października na terenie kampusu uczelni, jednak maszyna już osiągnęła pierwsze sukcesy w minionym sezonie.

Trzydniowe święto w Nowodworku

Najstarsze liceum w Krakowie, czyli Nowodworek, organizuje trzydniowe obchody przypadającego w tym roku 430-lecia istnienia szkoły. W czwartek, 18 października społeczność i przyjaciele liceum zgromadzą się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, aby m.in. wysłuchać koncertu Chóru Nowodworskiego, a następnego dnia – w szkolnej auli przy placu Na Groblach, gdzie odbędą się okolicznościowe wykłady. Program zakończy się trzeciego dnia jubileuszową mszą w katedrze wawelskiej.

Tajemniczy kufer w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w niedzielę, 21 października o godz. 10.30 i 12.30 dzieci w wieku 4-6 lat do Pałacu Krzysztofory na warsztaty „Gdzie są moje okulary?” w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy Kufer.

Nowy kompleks sportowy w Podgórzu Duchackim otwarty

W czwartek, 18 października, otwarto nowy kompleks sportowy przy Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich na ul. Kamieńskiego 49. W uroczystości wziął udział prezydent Jacek Majchrowski.

Otwarcie placu zabaw w parku Lotników Polskich
Komunikat archiwalny 2018-10-17

W czwartek, 18 października, o godz. 10, oficjalnie otwarty zostanie zrewitalizowany plac zabaw w parku Lotników Polskich. To kolejne miejsce przeznaczone do zabawy najmłodszych krakowian na mapie miasta.

IV edycja projektu „Gotuj po hiszpańsku”

Fundacja „Proaktywni” ogłasza IV nabór do projektu kształcenia umiejętności kulinarnych w zakresie kuchni śródziemnomorskiej w Hiszpanii.

Szkoły wolne od smogu

Do 208 krakowskich samorządowych szkół podstawowych, liceów, techników i zespołów szkół trafi pyłochwytna zielistka Sternberga. Jako pierwsze zielony prezent dostały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Władysława Jagiełły na ul. Batalionu „Skała” AK 12. To druga odsłona akcji „Rośliny kontra smog”. W zeszłym roku objęła ona przedszkola.

Prezydent wręczył nagrody nauczycielom i dyrektorom

Dzień Nauczyciela to okazja, aby uhonorować pracę i docenić osiągnięcia nauczycieli i dyrektorów szkół. W poniedziałek, 15 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa 244 pracowników oświaty, w tym 67 osób sprawujących funkcje kierownicze i 177 nauczycieli, odebrało Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Pierwszoklasiści ślubowali przy ul. Rzeźniczej

15 października w auli Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości, który mieści się przy ulicy Rzeźniczej, odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Wzięła w nim udział zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król. Od 1 września tego roku w skład zespołu wchodzą technikum i branżowa szkoła I stopnia. Uczniowie mają tu możliwość podjęcia nauki w 30 zawodach i siedmiu kierunkach.