Aktualności

200 urządzeń połączą w łańcuch – finał „Eksperymentu Łańcuchowego”

27 maja ponad 1000 osób z całej Polski przyjedzie do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka miesięcy. Maszyny zostaną połączone w łańcuch i kolejno uruchamiane w celu przetransportowania metalowej kulki. Finał V edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” to wyjątkowe widowisko, które zainteresuje nie tylko amatorów fizyki. Wydarzenie jest bezpłatne, a na widzów czekają liczne pokazy i interaktywne doświadczenia.

Krakowski samorząd wyróżniony za wspieranie edukacji

Kraków zajął wysokie, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji 2017”. Zestawienie przygotowała Fundacja Naukowa Evidence Institute, biorąc pod uwagę m.in. dostępność edukacji przedszkolnej oraz wyniki egzaminów zewnętrznych. Wyniki rankingu ogłoszono 22 maja w Warszawie, zapoznała się z nimi także Unia Metropolii Polskich.

Naukowo o aktywności międzypokoleniowej

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej oraz XVI Liceum Ogólnokształcące organizują 2 czerwca ogólnopolską konferencję naukową pt. „Aktywność międzypokoleniowa jako droga do społecznej edukacji przez, dla, do i w starości”.

Na hulajnodze do przedszkola

19 maja pięcio- i sześciolatki z Samorządowego Przedszkola nr 131 „Stokrotka” w Nowej Hucie wzięły udział w przejeździe rowerowo-hulajnogowym, którego celem było nie tylko rozwijanie sportowych pasji maluchów, ale także promowanie takiego sposobu dojazdu do przedszkola. Akcja miała charakter edukacyjny – dzieciom towarzyszyła aspirantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Niewidomi uczniowie wystąpią w Muzeum Manggha
Komunikat archiwalny 2017-05-22

We wtorek 23 maja o godz. 17 uczniowie niewidomi i słabowidzący ze szkoły muzycznej przy ul. Tynieckiej 6 zagrają koncert w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Towarzyszyć im będzie orkiestra złożona z muzyków – wolontariuszy pod dyrekcją Pawła Szczepańskiego. Wstęp wolny.

Poznaj parki narodowe na pikniku w Krakowie
Komunikat archiwalny 2017-05-19

Już w najbliższą niedzielę w parku Jordana odbędzie się piknik pt. „Poznaj małopolskie parki narodowe”. Na moc atrakcji, które będą czekać w godz. od 11 do 17 zapraszają Fundacja im. Zofii i Witolda Paryskich oraz parki narodowe: babiogórski, gorczański, magurski, ojcowski i tatrzański.

II Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie zaprasza na II Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych. Tematem wydarzenia, które odbędzie się w dniach 8-9 czerwca, będzie rola biblioteki pedagogicznej w upowszechnianiu nowych technologii w edukacji.

Wkrótce finał „Eksperymentu Łańcuchowego” Uniwersytetu Jagiellońskiego

27 maja ponad 1 000 uczniów z całej Polski (od przedszkolaków po studentów) przyjedzie do Krakowa, aby zaprezentować publiczności i jury wymyślne urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka miesięcy. Przed nami wielki finał V edycji, organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński, konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”. Celem wydarzenia jest promocja praktycznego podejścia do nauki fizyki.

Najmłodsi matematycy odebrali nagrody

Zakończył się konkurs „Krakowska Matematyka 2016/2017”, adresowany do uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych województwa małopolskiego. Podsumowanie 11. już edycji tych zawodów, nad którymi patronat honorowy sprawował m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, odbyło się 17 maja w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi w Krakowie (ul. Łokietka 60).

Szkoła z 60-letnim stażem świętuje

Szkoła Podstawowa nr 86 im. Powstańców Śląskich rozpoczęła działalność dydaktyczno-wychowawczą 60 lat temu. 17 maja odbyły się jubileuszowe uroczystości, w których udział wzięła zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król.