Prezydent Jacek Majchrowski od początku stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce jest w stałym kontakcie z krakowskimi przedsiębiorcami. Mając na względzie problematyczną sytuację właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźników, prezydent Krakowa podjął kroki, które ułatwią funkcjonowanie podmiotom gospodarczym w kryzysowym dla nich czasie – program „Pauza”.
W piątek, 13 marca Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił stan zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wzrostem zachorowań na wywoływaną nim chorobę COVID-19. W Polsce Ministerstwo Zdrowia potwierdza 251 przypadków zakażenia, a w Małopolsce – sześcioro pacjentów z zakażeniem przebywa w krakowskich szpitalach.
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i zdecydowanie mniejszym zapotrzebowaniem na przewozy, zostały wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie. Od środy, 18 marca do odwołania tramwaje we wszystkie dni powszednie (od poniedziałku do piątku) kursują zgodnie z sobotnimi rozkładami jazdy. Linie autobusowe kursują według rozkładów na dni powszednie ze zmniejszoną częstotliwością. Co więcej na liniach, w których zanotowano tłok pasażerów, pojawiły się dodatkowe pojazdy.
Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina, że trwa stan zagrożenia epidemicznego. Mimo pięknej pogody, jeśli nie ma ważnej przyczyny, pozostańmy w domu i unikajmy skupisk ludzkich.
Do 31 marca trwa rejestracja wniosków w elektronicznym systemie rekrutacji do krakowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Jednym z jej elementów jest konieczność dostarczenia podpisanego wniosku do placówki pierwszego wyboru. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, podpisane wnioski można przesyłać do przedszkoli i szkół podstawowych także w formie skanu lub zdjęcia dokumentu.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchamia usługę „Zakupy dla seniora” adresowaną do mieszkańców Krakowa w wieku powyżej 60. roku życia, którzy zamieszkują samotnie lub z drugą osobą w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością, a związku ze stanem zagrożenia epidemicznego nie powinni opuszczać domu. Potrzeby w tym zakresie mogą również zgłaszać niepełnosprawni po 18. roku życia, którzy mieszkają sami.
Trwająca sytuacja zagrożenia epidemicznego jest dla wielu przeżyciem trudnym, wywołującym stres lub stany depresyjno-lękowe. Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie z myślą o takich osobach uruchomił całodobowe i nieodpłatne wsparcie psychologiczne.
Muzea, teatry, domy kultury, mimo że zamknięte dla odwiedzających, nie zawiesiły swojej działalności. Przeniosły ją do sieci. Czas spędzony w domu może być też czasem ciekawej aktywności kulturalnej, o co dbają krakowskie instytucje.
Krakowskie Biuro Festiwalowe podjęło decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia, zaplanowanego w dniach 6-13 kwietnia 2020 r. w Krakowie.
„Kiedyś wrócimy do Aleppo i odbudujemy pasieki, i przywrócimy pszczoły do życia”. "Pszczelarz z Aleppo" autorstwa Christy Lefteri to poruszająca serca i sumienia powieść o miłości, śmierci, poświęceniu i nadziei na lepsze jutro. Drogach ucieczki i marzeniu o powrocie do domu.