Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Meble dla Centrum Kongresowego – polemika z Gazetą Krakowską

Centrum Kongresowe ICE Kraków ma być nie tylko perłą krakowskiej architektury, ale przede wszystkim obiektem funkcjonalnym, nowoczesnym, z dopasowanymi materiałami wykończeniowymi, z idealnie dobraną kolorystyką, wreszcie z doskonale uzupełniającymi dodatkami w postaci wyposażenia i mebli.

Aby osiągnąć ten cel, projektanci Centrum - krakowscy architekci Ingarden i Ewy we współpracy z japońskim projektantem Arata Isozaki - zadbali o każdy detal, także dotyczący wnętrza gmachu. W efekcie powstał projekt na bazie mebli systemowych (w odróżnieniu od mebli indywidualnie projektowanych i wytwarzanych pod konkretne wnętrza). Architekci skoncentrowali się na doskonałym dopasowaniu form, kolorystyki i materiałów do zaprojektowanych wcześniej wnętrz.

Na podstawie projektu powstała precyzyjnie opisana specyfikacja zamówienia, z dochowaniem należytej staranności, w kategoriach dopuszczanych przez Prawo Zamówień Publicznych, z uwzględnieniem rozwiązań równoważnych.

Opis przedmiotu zamówienia zawierał sprecyzowane wymagania w zakresie równoważności mebli. Wykonawcy mogli zaproponować meble równoważne o takich samych parametrach, jak w przykładowych meblach opisanych w SIWZ lub je przewyższających. Wskazanie pochodzenia produktów, nazw przykładowych mebli miało na celu jedynie przybliżenie wymagań, których nie można było opisać przy pomocy dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń.

Zgodnie z zapisami SIWZ Zamawiający był zobligowany zaakceptować rozwiązania równoważne, o ile były spełnione między innymi minimalne grubości podanych materiałów, parametry wytrzymałościowe, gabaryty z uwzględnieniem podanych tolerancji rozmiarowych. Uzasadnieniem tych wymagań była nie tylko estetyka mebli, ale również wielkości konkretnych pomieszczeń, do których zamawiane meble były przeznaczone.

Konsorcjum Lobos złożyło ofertę najtańszą, która jednak w sposób istotny, wręcz „rażący" odbiegała od wymogów Zamawiającego. Na ponad 126 rodzajów mebli – 112 z nich była niezgodnych z wymaganiami SIWZ. Chodziło m.in. o niewłaściwe rodzaje materiałów (względy wytrzymałościowe), przekroczone dopuszczalne wymiary mebli (przekraczające wskazaną tolerancję wymiarową), inne zakresy regulacji wysokości, inne rodzaje konstrukcji.

Warto podkreślić, że przetarg na meble dla Centrum ICE ogłoszony był w publikatorze europejskim (TED) – dostęp do zamówienia był otwarty dla szerokiego kręgu wykonawców. Ostatecznie oferty złożyło trzech wykonawców - wszyscy spełniali warunki udziału w postępowaniu, w tym także konsorcjum Lobos sp. z o.o. Godny uwagi jest fakt, że żaden z oferentów nie złożył odwołania ani na treść ogłoszenia, ani na treść SIWZ – zatem zarówno warunki udziału w postępowaniu, jak i opis przedmiotu zamówienia nie budziły kontrowersji po stronie wykonawców przed upływem terminu składania ofert.

Wynik przetargu został upubliczniony na stronie BIP Zamawiającego 30 maja 2014 r. To, że konsorcjum Lobos nie złożyło odwołania odnośnie odrzucenia jego oferty świadczyć może o prawidłowym przeprowadzeniu postępowania i obawie przed oddaleniem odwołania i utrzymaniem się jego rezultatów przed Krajową Izbą Odwoławczą.

Janina Pokrywa

Dyrektor Wydziału Inwestycji

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-07-17
Data aktualizacji: 2014-07-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź