Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Co gra w duszy Lipska?

Lipsk, największe miasto Saksonii, jest od wieków handlową metropolią i mekką muzyki. Kulturalny wizerunek tego miasta ukształtowali wybitni muzycy i kompozytorzy, których w ciągu kilku stuleci pracowało tu ponad 500! Wśród największych sław warto wymienić Jana Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Felixa Mendelssohna Bartholdy, małżeństwo Schumannów, Richarda Wagnera, Edvarda Griega, Alberta Lortzinga, Gustava Mahlera czy Hannsa Eislera. Posłuchajcie klasycznego brzmienia Lipska!

Johann Sebastian Bach mieszkał w Lipsku od 1723 roku aż do swojej śmierci w 1750 roku. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest Weihnachtsoratorium (Oratorium na Boże Narodzenie), które po raz pierwszy wykonano w Lipsku w 1734 roku. Od tego czasu w wielu lipskich kościołach co roku w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia można je wysłuchać na żywo. Imponujące dźwięki chóru w prologu „Jauchzet, frohlocket" (Weselcie się i radujcie) w wykonaniu Thomanerchor (Chóru Chłopięcego  św. Tomasza) przenoszą nas do historycznego Lipska.


Nagranie:
"Jauchzet, frohlocket" BWV 248
Chór Chłopięcy Św. Tomasza, Orkiestra Gewandhaus
Dyrygent: Gotthold Schwarz

Lipsk, 2019 rok

Felix Mendelssohn Bartholdy mieszkał w Lipsku od 1835 roku aż do śmierci w 1847 roku. W sierpniu 1844 roku skomponował muzykę do Psalmu 91  „Denn er hat seinen Engeln befohlen“ (Bo swoim aniołom dał rozkaz) dla chóru a cappella na osiem głosów. Kiedy dwa lata później w Lipsku skomponował "Eliasza", ponownie zajął się poruszającym utworem chóralnym i włączył go w zmienionej formie do swego Oratorium.


Nagranie:
„Denn er hat seinen Engeln befohlen” MWV B 53.
Chór Uniwersytetu Lipskiego
Dyrygent: David Timm

Lipsk, 2013 r.

Na zdjęciach widzimy m.in. gabinet Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego, w którym powstał utwór "Eliasz" - obecnie część muzeum w Domu Mendelssohna.

Więcej informacji i ciekawostek o Lipsku przeczytacie TUTAJ

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-01-29
Data aktualizacji: 2021-02-09
Powrót