Innsbruck

Historia współpracy:

Zgodnie z umową o partnerstwie pomiędzy Krakowem i Innsbruckiem z dnia 19 sierpnia 1998 r., miasta współpracują ze sobą w następujących obszarach: edukacja, kultura, promocja, współpraca władz, pomoc socjalna. Innsbruck jako stolica Kraju Związkowego Tyrolu i jedno z największych miast Austrii jest wiodące w dziedzinie turystyki, organizacji imprez sportowych oraz odgrywa aktywną rolę na forum organizacji międzynarodowych.

 

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych


• W roku szkolnym 2005/2006 dwie uczennice Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 im. majora Henryka Sucharskiego (os. Złota Jesień 16) odbyły roczną praktykę w renomowanej szkole hotelarsko-gastronomicznej Villa Blanka w Innsbrucku. Od czasu ufundowania stypendium, koszty pobytu uczniów krakowskich w Innsbrucku zostały przejęte przez Rząd Związku Krajowego Tyrolu, Miasto Innsbruck i Izbę Turystyczną Tyrolu.

 

• W dniach 9-11 maja 2008 roku Innsbruck odwiedziła grupa zawodników z Młodzieżowego Klubu Sportowego „KRAKUS", która wzięła udział w turnieju miast partnerskich Innsbrucka.

 

• Przyjazd uczniów szkoły gastronomicznej Villa Blanka do Krakowa (24-27 października 2009 roku). Przygotowanie i degustacja regionalnych posiłków tyrolskich w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 z okazji Dni Innsbrucka w Krakowie oraz Święta Narodowego Republiki Austrii (26 października).

 

• Wyjazd 2 uczniów Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (10 października 2010 roku).


• Wizyta Harcerzy ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Innsbrucku (22-26 czerwca 2011 roku) Zapoznanie się z harcerzami z Tyrolu - grupą Wattens oraz grupą Völs. Realizacja programu warsztatów - tradycje tyrolskie, pokazy tańców i strojów ludowych oraz imprez sportowych (canyoning). Spotkanie z Wiceburmistrzem Innsbrucka Christophem Kaufmanem.


• Wyjazd 2 uczennic Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (17 października 2011 roku).


• Wyjazd 2 uczniów Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (1 października 2012 roku).


• Wyjazd 2 uczennic Szkoły Gastronomicznej nr 1 w Krakowie na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (1 października 2013 roku).


• Wyjazd 2 uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Krakowie (Technikum Ekonomiczno- Hotelarskie) na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (3 października 2014 roku).
 

• 18 października 2014 r. odbyła się w Krakowie uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Ponad 400 uczniów i studentów razem z nauczycielami i przedstawicielami Regionu Europejskiego Tyrol - Trydent - Górna Adyga wzięło udział w Hołdzie Pamięci na Rynku Głównym w Krakowie. Podczas uroczystości zaprezentowano filmy z czasów I wojny światowej, odczytano fragmenty wspomnień żołnierzy i członków ich rodzin oraz zaapelowano o wspólne pokojowe budowanie Europy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości stworzyli flagę UE z żółtych goździków. W uroczystości wzięli także udział gubernator Tyrolu i prezydent Regionu Europejskiego Tyrol-Trydent-Górna Adyga Guenther Platter, gubernator Górnej Adygi Arno Kompatscher i gubernator Trydentu Ugo Rossi oraz wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka i marszałek Małopolski Marek Sowa. Uczestnicy uroczystości przybyli do Krakowa z Tyrolu „Pociągiem Pamięci do Galicji”, zorganizowanym dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. W sześciodniowej podróży udział wzięła młodzież z całego Tyrolu oraz członkowie tyrolskich stowarzyszeń miłośników tradycji. Z Krakowa uczestnicy wyprawy odwiedzili miejsca pamięci i walk na froncie wschodnim I wojny światowej. Podczas uroczystości w Krakowie miasto Innsbruck reprezentował Członek Zarządu Miasta Franz Xaver Gruber.

 

• Wizyta studyjna 20-osobowej grupy dyrektorów i nauczycieli szkół zawodowych z Tyrolu (Austria) i Południowego Tyrolu (Włochy). Spotkanie odbyło się w krakowskim magistracie 27 sierpnia 2015 roku. Z gośćmi spotkali się Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy małopolskich i krakowskich szkół zawodowych: Jerzy Niedenthal Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności im. T. Chałubińskiego w Myślenicach, Barbara Brewczyńska Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 im. majora Henryka Sucharskiego w Krakowie (obie placówki od lat współpracują ze szkołą gastronomiczno-hotelarską Villa Blanka, mieszczącą się w stolicy Tyrolu Innsbrucku) oraz Bożena Mayer-Gawron Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. Szkolnictwo zawodowe w Małopolsce interesowało gości z Austrii i Włoch w szczególności w kontekście dokształcania w zakładach pracy oraz wyspecjalizowanych instytucjach państwowych. Czytaj więcej...

 

• Wyjazd dwóch uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr 1 w Krakowie (Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie) oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 (Nowa Huta) - na roczny staż do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (2 października 2015 roku).


• Wyjazd dwóch uczennic z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1. im. majora Henryka Sucharskiego w Krakowie na roczne stypendium do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (3 października 2016 roku).


• Wyjazd dwóch uczennic z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1. im. majora Henryka Sucharskiego w Krakowie i z Zespołu Szkół Ekonomicznych Nr. 1 na roczne stypendium do Szkoły Villa Blanka w Innsbrucku (październik 2017 roku).

 

Jubileusze i prezentacje

 

• „Dni Krakowa w Innsbrucku” (18-20 września 2002 roku). W programie imprez kulturalnych zorganizowano wystawy plastyczne, koncerty muzyki dawnej oraz żydowskiej. W tym samym dniu w Izbie Gospodarczej Tyrolu miała miejsce prezentacja gospodarcza miasta Krakowa.

 

Kultura


• „Dni Krakowa w Innsbrucku” (18-20 września 2002 roku). W programie imprez kulturalnych zorganizowano wystawy plastyczne, koncerty muzyki dawnej oraz żydowskiej. W tym samym dniu w Izbie Gospodarczej Tyrolu miała miejsce prezentacja gospodarcza miasta Krakowa.


• Udział radnej Miasta Krakowa Teresy Starmach w uroczystym otwarciu Tygodnia Muzyki Dawnej (9-13 sierpnia 2003 roku). Rozmowy nt. dalszej współpracy młodzieży oraz przedłużenia stypendiów dla uczniów krakowskich szkół gastronomicznych.


• Udział Chóru Gimnazjum nr 7 w Krakowie w spotkaniu muzycznym w Innsbrucku (11-13 maja 2009 roku). Z okazji Roku Pamięci - 200. rocznicy wybuchu powstania w Tyrolu z 1809 roku, miasto Innsbruck wraz z Landem Tyrol zaprosiło chóry oraz zespoły muzyczne ze swoich miast partnerskich.


• Wizyta robocza przedstawicieli Wydziału Kultury oraz Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Innsbrucka (12-14 listopada 2008 roku). Rozmowy oraz wizje lokalne dot. organizacji „Dni Innsbrucka w Krakowie” w 2009 roku.


• Prezentacja kulturalna Innsbrucka w Krakowie (27-29 października 2009 roku). W programie znalazły się: Koncert Tyrolskiej Orkiestry Symfonicznej,  koncert jazzowy zespołu Die Erben oraz koncert organowy wybitnego interpretatora muzyki dawnej profesora Reinharda Jauda.
 

• 11 maja 2014 roku odbył się w Innsbrucku w ramach 3. Festiwalu TonArtTirol koncert krakowskiego zespołu jazzowego Tomek Grochot Quintet. Zespół wystąpił z własnym repertuarem oraz wspólnie z Orkiestrą TAT.
 

• 19 maja 2015 roku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Urban fictions” autorstwa austriackiej artystki Claudii Fritz. Wystawę zorganizowaną we współpracy z miastem Innsbruck, odbywającą  się w ramach Krakow Photo Fringe, można było oglądać od 20 maja do 7 czerwca 2015 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25). „Urban fictons” to prezentacja 43 fotografii, na których artystka uchwyciła ulotne, zamknięte w pojedynczych kadrach chwile z życia miast - nie tylko Krakowa i Innsbrucka, ale również Wiednia, Stuttgartu, Freiburga czy Monachium. Czytaj więcej...

 

• 3 października 2015 r., w ramach 4. Festiwalu jazzowego TonArtTirol w Innsbrucku, którego celem jest promowanie austriackiej oraz międzynarodowej sceny kompozytorskiej i improwizacyjnej, odbył się koncert krakowskiego zespołu JazZoom.

 

• 13 kwietnia 2018 r. odbył się z innsbruckim Treibhaus koncert jazzowy w ramach wspólnego projektu „A handful of accepDance“. Muzycy z Krakowa – Piotr Domagała i Oleg Dyyak wystąpili z mieszkającymi w Tyrolu Martinem Weselym, Flo Hupfaufem i Andreasem Schifferem.

 


Promocja


• Prezentacja Krakowa na Targach Turystycznych Urlaubsmesse w centrum kongresowym Congress Innsbruck (1-3 marca 2002 roku).

 

• Udział krakowskiej delegacji podczas Dnia Europy (9 maja 2003 roku).

 

• Udział uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie w XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Kucharzy w Innsbrucku (8-11 kwietnia 2002 roku) oraz w XII edycji tego konkursu (7-10 kwietnia 2003 roku).

 

• Zdobywca 1-go miejsca konkursu dla przewodników miejskich w Krakowie uhonorowany został tygodniowym pobytem w Innsbrucku (11-17 września 2005 roku). Na zasadzie wzajemności, w od 30 października do 6 listopada 2005 roku, tydzień w Krakowie spędził przewodnik miejski z Innsbrucka.

 

• Na prośbę Burmistrza Innsbrucka, Hilde Zach, w listopadzie 2007 roku Kraków przekazał miastu Innsbruck stylową latarnię uliczną. Latarnia miała stanowić część projektu artysty Roberta Gfadera, który był realizowany w nowo budowanej wówczas dzielnicy mieszkaniowej Innsbrucka, Tivoli. Władze Innsbrucka zaplanowały ustawienie w przestrzeni publicznej lamp ulicznych ze wszystkich siedmiu miast partnerskich. Oprócz krakowskiej latarni ustawione zostały także lampy uliczne z Aalborg w Danii, Freiburga w Niemczech, francuskiego Grenoble, z Sarajewa w Bośni, Tbilisi w Gruzji oraz Nowego Orleanu w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie latarnie zostały opisane nazwami miast wraz z informacją o położeniu geograficznym miasta partnerskiego.

 

• 1 sierpnia 2012 roku spod krakowskiego magistratu wyruszyła wyprawa z cyklu „4 krańce Europy” zorganizowana przez Tyniecką Grupę Rowerową. Krakowscy rowerzyści, którzy dotarli do najdalej wysuniętego na zachód punktu naszego kontynentu – przylądku Cabo da Roca w Portugalii odwiedzili zaprzyjaźniony z Krakowem Innsbruck (Austria) oraz Solurę (Szwajcaria), gdzie zostali powitani przez reprezentantów władz obu miast. Celem projektu „4 krańce Europy” obok spełnienia marzeń cyklistów o dotarciu w czterech kolejnych latach do symbolicznych krańców naszego kontynentu w Grecji, Portugalii, Norwegii i Rosji, jest także propagowanie – w sportowym duchu – idei partnerstwa między miastami.

 

Sport i rekreacja

 

• W dniach 13-22 stycznia 2012 roku odbyły się w Innsbrucku I Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, w których udział wzięli również młodzi sportowcy z Polski. Organizowane przez  Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawody odbywają się w cyklu czteroletnim począwszy od roku 2010 (igrzyska letnie) i 2012 (igrzyska zimowe).

 

Wizyty oficjalne


• Pożegnalna wizyta Burmistrza Miasta Innsbrucka, Herwig van Staa w Krakowie wraz z  22 radnymi miasta Innsbrucka 6-7 lipca 2002 roku. We wrześniu 2002 roku, po wygranych wyborach, Herwig van Staa przejął urząd Premiera Kraju Związkowego Tyrolu (Landeshauptmann von Tyrol).


• Wizyta Wiceburmistrza Miasta Innsbrucka, Eugena Sprengera 25-31 lipca 2004 roku. Spotkanie z Zastępcą Prezydentem Miasta Krakowa Stanisławą Urbaniak w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa. W czasie spotkania Eugen Sprenger, jako przewodniczący Rady Nadzorczej ISD (Służba Socjalna w Innsbrucku - spółka gminna) zapoznał Prezydent Urbaniak z nowo wypracowanym przez władze miasta programem pomocy socjalnej. Rewizyta w Innsbrucku w dniach 17-21 stycznia 2005 roku.


• Wizyta premiera Kraju Związkowego Tyrolu, Herwig van Staa, wraz z 17 osobami towarzyszącymi 29-31 lipca 2005 roku. W składzie delegacji znaleźli się m.in.: Skarbnik Miasta Innsbruck i przeor Klasztoru Cystersów w Stams.


• 7 lipca 2006 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Paweł Pytko wręczyli Eugenowi i Maryli Sprenger tytuł „Filantropów Krakowa A.D. 2005”. Podczas uroczystości Państwo Sprenger przekazali Miastu Kraków dwa zabytkowe, dziewiętnastowieczne sztandary. Sztandar z wizerunkiem św. Floriana Prezydent Krakowa przekazał Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, zaś sztandar z napisem „Wszystko dla Polski" pochodzący z Drohobycza otrzymało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Państwo Maryla i Eugen Sprenger od wielu lat angażują się w pomoc charytatywną dla mieszkańców Krakowa. To dzięki nim krakowskie i austriackie służby ratownicze nawiązały ścisłą współpracę, a krakowscy strażacy otrzymali nowy sprzęt ratowniczy.


• Udział Wiceburmistrza Innsbrucka Eugena Sprengera w uroczystościach jubileuszowych z okazji 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim 4-6 czerwca 2007 roku.


• Wizyta Eugena i Maryli Sprenger w Krakowie z okazji 325. Rocznicy Victorii Wiedeńskiej 11-15 września 2008 roku.


• Wizyta Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusza Trzmiela wraz z delegacją w Innsbrucku 17-19 listopada 2008 roku. Członkami krakowskiej delegacji byli przedstawiciele Wydziału Inwestycji oraz Biura ds. EURO 2012. Delegacja spotkała się z Burmistrzem Innsbrucka Hilde Zach, Wiceburmistrzem Eugenem Sprengerem oraz Wiceburmistrzem i Koordynatorem ds. EURO 2008 w Innsbrucku Christophem Platzgummerem. Głównym tematem rozmów było przygotowanie i realizacja EURO 2008 w Innsbrucku jak również zarządzanie i finansowanie innsbruckiego centrum kongresowego. Delegacja zapoznała się także z funkcjonowaniem szkoły hotelarsko-gastronomicznej Villa Blanka, która przyjmuje krakowskich uczniów szkół gastronomicznych na roczne staże.


• 1-3 lutego 2009 roku wizyta Wiceburmistrza Innsbrucka Eugena Sprengera wraz z małżonką, Wiceburmistrza Innsbrucka dr Christopha Platzgummera, Dyrektora szkoły Villa Blanka dr Petera Kreiniga oraz Komendanta Straży Pożarnej Miasta Innsbrucka inż. Antona Larchera. Spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.


• Wizyta Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, Elżbiety Lęcznarowicz w Innsbrucku 10-13 marca 2010 roku. Spotkanie z nowo mianowaną (8 marca 2010 r.) Burmistrz Innsbrucka, Christine Oppitz-Plörer, I Wiceburmistrzem Eugenem Sprengerem, II Wiceburmistrzem Christophem Kaufmannem oraz reprezentantką Rady i Senatu Miasta Innsbrucka Marie-Luise Pokorny-Reitter. Zwiedzanie domów pomocy społecznej w Innsbrucku („Wohnheim Lohbach" oraz „Wohnheim Saggen"). Zapoznanie się z funkcjonowaniem obiektu mieszkalnego dla seniorów typu „assisted living" przy ul. Muellerstrasse.


• Wizyta delegacji z Innsbrucka pod przewodnictwem byłego Wiceburmistrza Innsbrucka, Eugena Sprengera (9-12 marca 2011 r.) Spotkanie z Zastępcą PMK Tadeuszem Trzmielem oraz z Tytusem Misiakiem - Prezesem Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.


• 21 lipca 2011 roku w zabytkowej sali historycznego Ratusza w Innsbrucku odbyło się uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego RP w Tyrolu z siedzibą w Innsbrucku. Konsulem Honorowym RP w Tyrolu z siedzibą w Innsbrucku został Eugen Sprenger, były wiceburmistrz Innsbrucka. Uroczystość swoimi przemowami uświetnili Ambasador RP w Wiedniu dr Jerzy Margański, Prezydent Parlamentu Tyrolu dr. Herwig van Staa oraz Pierwszy Wiceburmistrz Innsbrucka Franz X. Gruber. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele świata polityki, biznesu, sztuki, mediów oraz miejscowej Polonii.


• Wizyta Konsula Honorowego RP w Tyrolu Eugena Sprengera wraz z małżonką u Prezydenta Miasta Krakowa 7 marca 2012 roku. Prezydent miał przyjemność poinformować gości, że doceniając ich staranie i zaangażowanie we współpracę z Krakowem, wystąpił z wnioskiem o nadanie odznaczenia państwowego i decyzją Prezydenta RP Eugenowi Sprengerowi został przyznany Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas wizyty w Krakowie Justyna Olszańska w imieniu Urzędu Miasta Krakowa przeprowadziła wywiad z Państwem Sprenger. Czytaj więcej...
 

• 22  lutego 2013 roku – Wizyta Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusza Trzmiela w Innsbrucku w związku z uroczystością wręczenia Konsulowi Honorowemu RP w Tyrolu Eugenowi Sprengerowi oraz byłej Burmistrz Innsbrucka Hilde Zach (pośmiertnie) Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Czytaj więcej...


• 25-27 czerwca 2019 r. odbyła się oficjalna wizyta przedstawicieli miasta Innsbrucka, na czele z nowo wybranym (w 2018 r.), Burmistrzem Miasta Georgiem Willi. W skład 18-osobowej delegacji weszli m.in. członkowie Zarządu Miasta Innsbruck, radni, a także Filantropi Krakowa - Konsul Honorowy RP w Tyrolu Eugen Sprenger wraz z małżonką.

Delegacja spotkała się z Prezydentem Miasta Krakowa, zapoznała się z problematyką rewitalizacji na przykładzie dzielnicy Zabłocie oraz z ideą parków kieszonkowych na przykładzie Parku Stacja Wisła. Podczas wizyty przekazano specjalnie zaprojektowany rower-kwietnik, który stanął w Ogrodzie Sielskim na ul. Wacława Króla (Nowa Huta).

 

Inne

 

• Spotkanie członkiń związku Club der Tiroler Akademinerinnen z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Elżbietą Lęcznarowicz (18 maja 2009 roku). Związek ten zrzesza kobiety z akademickim wykształceniem, jest organizacją bezpartyjną i niezależną, mającą na celu wspieranie procesu kształtowania się równouprawnienia kobiet i mężczyzn w polityce oraz społeczeństwie.

 

• Wizyta członków Związku Leśników w Tyrolu (Tiroler Forstverein) 10 czerwca 2013 roku. Prezes Związku, Konsul Honorowy RP w Tyrolu oraz były Burmistrz miasta Innsbrucka Eugen Sprenger, spotkał się z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Członkowie Tiroler Forstverein wzięli udział w spotkaniu informacyjnym dotyczącym organizacji i funkcjonowania Gminy Miejskiej Kraków. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel przedstawił gościom z Tyrolu prezentację na temat kluczowych inwestycji realizowanych w naszym mieście.
 

• Wizyta Antona Larchera, Głównego Łowczego Tyrolu – udział w dorocznym Święcie Hubertusa w Krakowie organizowanym przez 20. Krakowski Okręg Łowiecki zrzeszający 2500 myśliwych (18 października 2014 roku).

 

Pomoc materialna Innsbrucka dla Krakowa

 

 

 

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie