Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta

W mieście Pietrasanta w Toskanii powstała idea stworzenia pierwszego na świecie muzeum Igora Mitoraja. Jego inicjatorem są władze miasta, w którym artysta  mieszkał i tworzył od lat osiemdziesiątych.

Igor Mitoraj był synem deportowanej polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego, oficera Legii Cudzoziemskiej. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a po ukończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Początkowo tworzył jako malarz i grafik, później poszerzył zakres twórczości o rzeźbę. Kiedy otrzymał propozycję przygotowania wystawy dla jednej z galerii paryskich, wyjechał do centrum artystycznych odlewni w Pietrasanta. Tam powstały jego pierwsze brązy i monumentalne rzeźby z białego marmuru z pobliskiej Carrary. Wystawa odbyła się w 1977 r. Od tego czasu jego dzieła były prezentowane na całym świecie, a rzeźby możemy spotkać m.in. w Krakowie, Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Scheveningen koło Hagi, USA, Japonii.

W 2005 r. w Urzędzie Miasta Krakowa Igor Mitoraj został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Gloria Artis. W 2012 r. ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył go  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-05-12
Data aktualizacji: 2016-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź