Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Max Ernst na inaugurację jubileuszu 25-lecia MCK

W roku 2016 Międzynarodowe Centrum Kultury świętuje 25-lecie swojej działalności. W niedzielę, 29 maja, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wziął udział w inaugurującym wydarzenia jubileuszowe wernisażu wystawy „Max Ernst. Sny ornitologa”.

Uroczysty wernisaż rozpoczęło wystąpienie Dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacka Purchli, który podkreślił, że od momentu inauguracji swej działalności na Wawelu podczas konferencji KBWE w 1991 r. MCK konsekwentnie realizuje swoją misję poprzez prowadzenie badań i dialogu nad dziedzictwem kulturowym w Europie i świecie, z jednoczesnym akcentowaniem znaczenia unikalnego doświadczenia Polski i Europy Środkowej w XX wieku. Prezydent Jacek Majchrowski podziękował Profesorowi Purchli za lata owocnej i efektywnej współpracy. Na pamiątkę jubileuszu wręczył Dyrektorowi MCK figurkę porcelanowego Lajkonika. Według prof. Purchli był to najlepszy możliwy prezent jubileuszowy bowiem pierwsza kamienica na miejscu obecnego lokum Centrum przy Rynku Głównym 25powstała po najeździe tatarskim, tak więc nie byłoby MCK tutaj gdzie się ono obecnie znajduje, gdyby nie owo dramatyczne wydarzenie w dziejach naszego miasta, utrwalone w symbolicznej postaci lajkonika. Uroczystość uświetnił występ znanego i lubianego krakowskiego zespołu Motion Trio. Obchody jubileuszu 25-lecia Międzynarodowego Centrum Kultury zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krakowa.

Międzynarodowe Centrum Kultury wyrosło ze szczególnej atmosfery przełomu politycznego lat 80. i 90. XX wieku. Zmiana w 1989 r. stanowiła nie tylko cezurę historyczną zamykającą okres zimnej wojny i podziału Europy, ale otworzyła też nowe możliwości międzynarodowej współpracy kulturalnej. W listopadzie 1990 r., na szczycie paryskim KBWE, na którym tworzył się nowy ład europejski, premier Tadeusz Mazowiecki oficjalnie zgłosił inicjatywę rządu polskiego założenia Międzynarodowego Centrum Kultury. Instytucja zainaugurowała swoją działalność 29 maja 1991 r., podczas sympozjum Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Krakowie. Wówczas priorytetem było wprowadzenie kraju do struktur europejskich, a nowa instytucja miała służyć temu celowi w zakresie współpracy kulturalnej. Dzisiaj Centrum to przede wszystkim ośrodek interdyscyplinarnych studiów i międzynarodowego dialogu nad fenomenem dziedzictwa kulturowego w Europie i w świecie. Celem instytucji pozostaje ugruntowywanie pozycji Polski jako aktywnego uczestnika międzynarodowej debaty w sprawach kultury i dziedzictwa.

25 lat Międzynarodowego Centrum Kultury to: blisko 150 wystaw, ponad 100 międzynarodowych konferencji i seminariów, 70 międzynarodowych programów edukacyjnych, w których uczestniczyli studenci z ponad 70 krajów, 10 edycji studiów podyplomowych Akademii Dziedzictwa, 13 edycji programu stypendialnego Thesaurus Poloniae, 35 tysięcy woluminów w Bibliotece MCK, 1156 autorów z całego świata, 5147 pozycji bibliograficznych (w tym: katalogi wystaw, materiały naukowe, projekty badawcze, Herito, Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i inne).

Jubileuszowy rok 2016 r. będzie poświęcony tematom, które od samego początku przewijają się w działalności MCK: trudnej historii Europy Środkowej, fenomenu wykluczających się pamięci naszego regionu, refleksji nad miejscem dziedzictwa kulturowego we współczesnym świecie, prezentacji wybitnych środkowoeuropejskich artystów i ich dzieł, a nade wszystko Krakowa, który był i jest punktem odniesienia w naszych badaniach nad dziedzictwem kulturowym i w budowaniu wizerunku Polski w świecie.

„Sny ornitologa” to wystawa dzieł Maxa Ernsta – jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, najsłynniejszego obok Salvadora Dalego przedstawiciela surrealizmu. Ekspozycja przybliża twórczość artysty poprzez pryzmat jego głębokiego przekonania o ptasim rodowodzie artysty i posługiwania się postacią  ptaka jako artystycznym alter ego. Ptak to jeden z wiodących wątków tematycznych obecnych w sztuce Maxa Ernsta, począwszy od wczesnych prac dadaistycznych aż po te tworzone u kresu życia. Nazywany Loplopem, Hornebomem, Schnabelmaxem pojawia się w różnych odsłonach, formach i kontekstach. Jest dominującym motywem w kolażach, obrazach olejnych, grafikach, ilustracjach książkowych  i rzeźbach.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 28 sierpnia w siedzibie MCK przy Rynku Głównym 25.
Więcej informacji na stronie MCK.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia na OTO FOTOKronika Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-05-30
Data aktualizacji: 2016-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź