Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków chce być bardziej otwarty na międzynarodowy biznes

W poniedziałek (20 czerwca) odbyło się spotkanie inicjatywne Krakowskiego Forum Interkulturowego Miasto-Ludzie-Biznes. Celem forum jest stworzenie i następnie rozwinięcie w Krakowie przestrzeni dialogu i konsultacji pomiędzy Urzędem Miasta Krakowa (i jednostkami miejskimi) a przedstawicielami biznesu, nauki, organizacjami pozarządowymi i samymi pracownikami zagranicznymi – wysokiej klasy specjalistami, który opuścili ojczyznę, aby pracować za granicą, np. właśnie w Krakowie.

W pierwszym spotkaniu w ramach forum wzięli udział przedstawiciele kluczowych wydziałów UMK wraz z Zastępcą Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzejem Kuligiem, eksperci Diversity Hub i przedstawiciele krakowskich korporacji. Spotkanie miało na celu nakreślenie kluczowych wyzwań oraz planu dalszego rozwoju dialogu. Stanowi więc punkt startowy. Wszystkie osoby zainteresowane działalnością nowej inicjatywy zapraszamy do kontaktu z koordynatorem spotkania info@diversityhub.pl.

Dzięki obecności wielu międzynarodowych korporacji Kraków stał się miejscem zamieszkania i pracy dla tysięcy zagranicznych specjalistów, reprezentujących dziesiątki różnych krajów. Ich obecność pozwala miastu rozwijać się gospodarczo, ale też stawia przed Krakowem nowe wyzwania, a przede wszystkim potrzebę dialogu.

– Idea powołania forum dyskusji pomiędzy biznesem przyciągającym do Krakowa specjalistów z zagranicy, samymi specjalistami a miastem pojawiła się podczas grudniowej konferencji Diversity Hub „Interculturalism in the workplace” – mówi Tomasz Dąbrowski, reprezentujący Think Tank Diversity Hub i dodaje: – Dyskusja pokazała, jak duże znaczenie dla biznesu ma polityka i aktywność miasta w obszarze budowania klimatu otwartości międzykulturowej.

Think Tank Diversity Hub został powołany do życia w maju ubiegłego roku. Inicjatywa ma charakter non-profit, a jej celem jest budowane przestrzeni dyskusji pomiędzy sektorem biznesu, administracji publicznej, uczelni i organizacji pozarządowych oraz przestrzeni kreowania rozwiązań pozwalających na zrównoważony rozwój biznesu, dzięki dostrzeżeniu potrzeb każdego człowieka. Jednym z kluczowych obszarów dyskusji jest obszar interkulturowości, skupiający się na sferze adaptacyjności zagranicznych specjalistów (i szerzej – cudzoziemców) do pracy w krakowskich firmach oraz na sferze budowania otwartego klimatu społecznego, który ułatwia cudzoziemcom funkcjonowanie w Krakowie.

Dobra opinia o Krakowie, jako o otwartym mieście, przyciąga cudzoziemców do pracy, a poprzez to miasto staje się atrakcyjne dla międzynarodowych koncernów. Ze względu na fakt, że w niektórych firmach liczba pracowników – cudzoziemców przekroczyła 30% personelu – ich obecność decyduje wręcz o stabilności działalności tych firm. Pracownicy ci zostaną jednak w Krakowie, jeśli znajdą tu dobre warunki do życia.

Badania prowadzone przez Diversity Hub pokazały, że korporacje samodzielnie podejmują wiele działań prowadzących do ściągnięcia zagranicznych pracowników (i ich rodzin) do Krakowa oraz do zapewnienia im atrakcyjnych warunków pracy, łatwiejszego odnalezienia się w nowym miejscu. Pokazały również, jak szeroka jest sfera, która wymaga współpracy z miastem, np. w zakresie oferty kulturalnej, ułatwień administracyjnych, bezpieczeństwa. Potrzeba taka dostrzeżona została także przez Urząd Miasta Krakowa. Jak mówi Mateusz Płoskonka, Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych UMK: – W Urzędzie Miasta Krakowa trwają zaawansowane prace nad projektem uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie przyjęcia Programu „Otwarty Kraków”. Głównym celem Programu jest realizacja idei Krakowa jako miasta otwartego i przyjaznego, potrafiącego tworzyć kapitał społeczny wyrosły z różnorodności kulturowej. – Dążenia Miasta i Diversity Hub w tym zakresie wzajemnie się więc uzupełniają. Stały się też podstawą zorganizowania Krakowskiego Forum Interkulturowego Miasto-Ludzie-Biznes.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-06-21
Data aktualizacji: 2016-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź