Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gruzińska „Noc w bibliotece”

W środę, 26 października 2016 r., w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy ul. Podchorążych 2 odbyła się VII „Noc w bibliotece”. Tegoroczna edycja projektu przeniosła uczestników nas do słonecznej Gruzji! Mogliśmy poznać tradycje, muzykę, literaturę, kuchnię i geografię tego fascynującego kraju.

Fot. materiały prasowe

„Noc w bibliotece” jest cyklicznym wydarzeniem naukowo-kulturalnym odbywającym się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego od 2010 roku. Ma ono na celu popularyzację książki, czytelnictwa, biblioteki oraz kształtowanie świadomości kulturalnej, dialogu kultur i współpracy międzynarodowej.

Wiodącym motywem każdej z dotychczasowych edycji projektu była prezentacja kultury wybranego kraju  kontynentu europejskiego i azjatyckiego. Podczas tegorocznej imprezy realizowanej pod hasłem Noc w bibliotece: Kultura Gruzińska organizatorzy zaprasili uczestników na wyjątkowe spotkanie z kulturą i historią odległego i niezwykle urzekającego zakątka Kaukazu. Przygotowany program skierowany był do szerokiej grupy odbiorców: dzieci, młodzieży, studentów, pracowników uczelni i innych instytucji oświatowo-kulturalnych oraz wszystkich zainteresowanych  Gruzją.

Wydarzeniu towarzyszył cykl wykładów omawiających poszczególne obszary geograficzne i przyrodnicze państwa w zalewie Morza Czarnego.  Na pasjonującej trasie mogliśmy poznać  stolicę Gruzji - Tbilisi, jedno z najstarszych miast na świecie, leżące na styku dwóch kultur i jego oryginalne zabytki jakimi są m.in. świątynia Matki Boskiej Metechskiej, Kościół ormiański, katedrę Sioni z krzyżem św. Niny, czyli najważniejszą relikwią kościoła gruzińskiego.

Prelegenci wprowadzili uczestników w historyczny świat relacji polsko-gruzińskich, przybliżą dzieje starożytnej i współczesnej Gruzji oraz jej ustroju politycznego. Paneliści opowiedzieli także o niespotykanej różnorodności rzeźby terenu, klimacie, florze i faunie. Niezwykle bogata historia i kultura doprawiona została smakami kuchni gruzińskiej, której dania zainteresowani przygotowywali pod fachowym okiem Ketevan Prangulaishvili, Młodej Ambasador Gruzji w Polsce.

Spotkanie dopełnił koncert gruzińskiego chóru akademickiego z Ilia State University, który będzie promował tradycję śpiewu polifonicznego oraz folklorystyczny pokaz muzyczno-taneczny w wykonaniu finalistów programu „MAM TALENT” – zespołu Lovzar. Organizatorzy przygotowali również mini koncert unplugged, który poprzez muzykę i śpiew przeniesie słuchaczy do świata gruzińskiej biesiady, tradycji toastów, folkloru oraz wina. Nie zabrakł zarówno nowszych utworów, jak i tradycyjnych pieśni, niosących się od wieków po kaukaskich halach i równinach.

W programie „Nocy w bibliotece” znalazła się również lekcja języka gruzińskiego, prowadzona przez pełnokrwistych Gruzinów, którzy zaznajomili uczestników z unikalnym pismem i zasadami kaligrafii, nieporównywalnej z żadnym innym alfabetem świata.

Uczestnicy - zarówno młodsi jak i starsi - mieli możliwość aktywnego uczestniczenia  w warsztatach tanecznych i plastycznych. Spotkaniu towarzyszyły wystawy fotograficzne i książek.

Zobacz PROGRAM IMPREZ

Więcej informacji na stronie:

http://www.bg.up.krakow.pl/noc_gruzinska/

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-10-20
Data aktualizacji: 2016-10-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź