Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Artyści ze Lwowa wystąpią w Krakowie

W sobotę, 10 grudnia, w sali teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury wystąpili artyści Narodowego Lwowskiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Miłośnicy baletowej klasyki mogli zobaczyć spektakl „Dziadek do orzechów” oraz „Jezioro łabędzie”.

Fot. materiały prasowe

„Dziadek do orzechów” to fenomen w historii baletu – wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność. To również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. Balet Piotra Czajkowskiego przenosi do baśniowej krainy tańca i muzyki. W wigilijny wieczór mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. W kolejnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak (Taniec Rosyjski), Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Wyrazistość ruchów tancerzy, fantastyczna choreografia, magia świateł, dekorowane cekinami stroje i urzekająca scenografia – wszystko to składa się na zapierający dech w piersiach, bajkowy występ Lwowskiego Narodowego Baletu.
Bilety: 120/90 zł

Z kolei „Jezioro łabędzie” to opowieść mówiąca o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu i potędze miłości. Akcja tego najbardziej niezwykłego baletu jest nasycona subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie. Czajkowski napisał "Jezioro łabędzie" w latach 1875/76 na zamówienie moskiewskiego Teatru Wielkiego do libretta dramaturga W. Begiczewa i baletmistrza W. Gelcera. Premiera odbyła się 20 lutego 1877 r. w Moskwie. Muzyka Czajkowskiego do tego baletu urzeka pięknem i subtelnością melodyki składającej się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny.
Bilety: 120/90 zł

Więcej informacji i możliwość rezerwacji biletów na stronie NCK.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-12-05
Data aktualizacji: 2016-12-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź