Komunikat archiwalny

Kraków na zielono w dniu św. Patryka

Kraków już po raz drugi znalazł się w szerokim gronie miast, które 17 marca biorą udział w projekcie Global Greening z okazji Dnia Świętego Patryka podświetlając swoje znane obiekty na narodowy kolor Irlandii. Już w czwartek wieczorem w stolicy Małopolski „zazieleniły” się Kładka Bernatka i Estakada na ul. Lipskiej.

Kraków na zielono w dniu św. Patryka
Fot. Bogusław Świerzowski / UMK

Przypadający 17 marca Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, jest obchodzony na całym świecie. Niemal w każdym zakątku naszego globu można obserwować zielony blask. Podświetlane są zarówno takie ikony architektoniczne jak nowojorski Empire State Building, rzymskie Koloseum czy Chiński Mur, ale też pojedyncze domostwa, których mieszkańcy chcą w ten sposób świętować razem z Irlandczykami.    

Otwierając tegoroczną edycję Festiwalu Świętego Patryka w Polsce Ambasador Irlandii w naszym kraju Gerard Keown powiedział:

„Bardzo się cieszę, że do obchodów Dnia św. Patryka dołączyło więcej miast w Polsce niż kiedykolwiek wcześniej. To pokazuje, jak silne są więzi przyjaźni polsko-irlandzkiej. Wizyta Ministra Damiena Englisha z okazji Dnia św. Patryka odbywająca się zaraz po zakończonej sukcesem wizycie Premiera Irlandii Endy Kenny’ego w lutym pokazuje, jak istotne znaczenie mają relacje pomiędzy Polską a Irlandią.”

Kalendarz wydarzeń odbywających się w całej Polsce z okazji Dnia Świętego Patryka znajduje się na stronie Ambasady Irlandii oraz na fanpage’u na Facebooku. Używając hashtagów #spd17 i #swPatryk można śledzić najświeższe informacje o Festiwalu na Twitterze.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie