Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Krakowie obradowali eksperci od turystyki

W czwartek, 27 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpoczął się III Międzynarodowy Kongres Etyki w Turystyce. Dwudniowe obrady, na które z całego świata przyjechali naukowcy, urzędnicy, przedstawiciele branży turystycznej, działacze społeczni i kulturalni, otworzył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. materiały prasowe

– Trzeci Kongres Etyki w Turystyce będzie z pewnością jednym z najważniejszych akcentów Międzynarodowego Roku Zrównoważonego Rozwoju Turystyki. Cieszę się, że to właśnie Kraków jest gospodarzem kongresu, tak ze względu na jego wysoką  międzynarodową rangę, jak i z uwagi na poruszaną tematykę – powiedział prezydent Jacek Majchrowski. – Kraków  to  miasto z wielkimi tradycjami: silny ośrodek  naukowy i kulturalny, kolebka polskiej nauki i centrum wielu awangardowych ruchów w polskiej kulturze. To miasto z dużym potencjałem intelektualnym, przyciągające zarówno artystów, jak i nowoczesny biznes oraz turystów ze wszystkich kontynentów. I podobnie jak inne historyczne miasta staje w swoich dążeniach przed trudnym zadaniem: połączenia tradycji i dziedzictwa historycznego z wymogami współczesności, również w dziedzinie turystyki – zaznaczył prezydent.

PMK - III Kongres Etyki w Turystyce

– Korzystając z wiedzy specjalistów, wciąż poszukujemy jak najlepszych rozwiązań służących zachowaniu i odpowiedniemu wykorzystaniu swojego historycznego i kulturowego kapitału. Nasze miasto cały czas ewoluuje i jednocześnie szuka drogi zrównoważonego rozwoju, dlatego rozpoczynający się dziś kongres i Państwa wiedza i doświadczenie są dla nas bezcenne – zaznaczył.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Uczestnicy Kongresu podejmują tak istotne tematy, jak: zrównoważony rozwój turystyki, odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw i zrządzanie dziedzictwem w warunkach rosnącej liczby turystów. Jest ku temu specjalna okazja – rok 2017 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonego Rozwoju Turystyki. Światowy Kongres Etyki jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Światową Organizację Turystyki (UWNTO). Poprzednia edycja Kongresu odbyła się w Ekwadorze w 2012 roku.

Podczas krakowskiej edycji Kongresu poruszone zostaną kwestie związane z planowaniem zrównoważonego rozwoju globalnego, zarządzaniem, korporacyjną odpowiedzialnością społeczną, świadomą konsumpcją, uniwersalną dostępnością oraz efektywnymi modelami zarządzania zasobami naturalnymi i kulturowymi w turystyce. Dyskusje będą podzielone na cztery główne panele i zostaną zwieńczone podpisaniem Globalnego Kodeksu Etyki w Turystyce przez polskich przedsiębiorców.

Szczegółowy program Kongresu można znaleźć tutaj.

Celem III Międzynarodowego Kongresu Etyki w Turystyce jest ocena możliwości wdrożenia w sektorze turystyki zasad zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności wszystkich zainteresowanych stron za rozwój infrastruktury, produktów i usług turystycznych. Zostaną też przedstawione dobre praktyki współpracy publiczno-prywatnej w dziedzinie polityki i strategii zapewniającej przestrzeganie praw człowieka, zasad przejrzystości i dobrego zarządzania oraz uwzględnienie opinii społeczeństwa.

Uczestnicy kongresu zwrócą szczególną uwagę na następujące zagadnienia: turystyka integrująca społecznie i powszechnie dostępna – z korzyścią dla wszystkich grup ludności i dla konkurencyjności branży turystycznej; zarządzanie dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym w warunkach rosnącej liczby turystów – w świetle potrzeby ochrony tego dziedzictwa; oraz  odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw jako czynnik wspierający osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu usług turystycznych, a także podnoszący poziom innowacyjności i ogólną jakość usług.

W Kongres wezmą udział: osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki turystycznej, urzędnicy krajowych organów administracji turystycznej, przedstawiciele biur podróży, firm turystycznych, stowarzyszeń branżowych, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, a także naukowcy i dziennikarze zajmujący się problematyką zrównoważonego rozwoju i etyką działalności gospodarczej.

Światowa Organizacja Turystyki jest organizacją wyspecjalizowaną Narodów Zjednoczonych, której zadaniem jest promocja odpowiedzialnej, zrównoważonej i powszechnie dostępnej turystyki. Członkami UNWTO jest 158 państw, 6 terytoriów i ponad 400 instytucji. Polska jest członkiem-założycielem UNWTO.

Kongres jest organizowany przez Światową Organizację Turystyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Komisję Europejską przy wsparciu Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-04-26
Data aktualizacji: 2017-05-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź