12. Festiwal Filmu Polskiego w Norymberdze

W dniach 27 kwietnia – 28 maja 2017 r. już po raz dwunasty odbył się w Norymberdze Festiwal Filmu Polskiego, organizowany przez Dom Krakowski. Festiwal ten ma wierną publiczność i zawsze kilka stałych punktów programu: centralnym wydarzeniem, przyciągającym najliczniejsze grono widzów, jest tydzień w kinie Cinecitta. Jest to największy kompleks kinowy na terenie Niemiec, położony w sercu miasta, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Krakowskiego. Tydzień w Cinecitta to codzienny pokaz jednego filmu – siedmiodniowy przegląd aktualnych najciekawszych wydarzeń filmowych z Polski. Filmy pokazywane są w oryginale, z niemieckimi napisami.

12. Festiwal Filmu Polskiego w Norymberdze
Fot. Jutta Missbach

Tegoroczny przegląd otworzył film Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego, który zebrał najliczniejsze nagrody w Polsce i za granicą. Gościem specjalnym był Dawid Ogrodnik, odtwórca jednej z głównych ról. Drugim szczególnym wydarzeniem przeglądu był pokaz filmu Pokot i spotkanie z Agnieszką Holland, które przeciągnęło się długo po północy – zafascynowana publiczność nie chciała się rozstać ze słynną reżyserką. Pozostałe filmy pokazane w Cinecitta: 11 Minut, reż. Jerzy Skolimowski, Excentrycy – po słonecznej stronie życia, reż. Janusz Majewski, Moje córki krowy, reż. Kinga Dębska, Kamper, reż. Łukasz Grzegorzek i Szczęście świata, reż. Michał Rosa.

Poza tygodniem w kinie Cinecitta corocznie odbywają się pokazy filmów w zaprzyjaźnionych instytucjach kulturalnych, w tym centrum E-Werk w Erlangen (gdzie można było obejrzeć na przykład polsko-francusko-niemiecką koprodukcję Maria Curie), kino miejskie Filmhauskino, które zaproponowało obszerny, składający się aż z trzynastu filmów przegląd dzieł Mistrza Andrzeja Wajdy, galeria sztuki Bernsteinyimmer, w której co roku pokazywany jest jeden polski „klasyk” – tym razem był to Przypadek w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Na zakończenie wierni goście festiwalu spotykają się zawsze na koncercie finałowym – tym razem zagrała go fenomenalna i entuzjastycznie przyjęta przez publiczność Gaba Kulka z zespołem.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie