„Święto Ulicy Stolarskiej” na wystrzałowych Wiankach!

24 czerwca cały Kraków śpiewał! Do wspólnego świętowania dołączyły też Konsulaty Generalne: Republiki Federalnej Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Francji, które wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym zorganizowały Święto Ulicy Stolarskiej.

„Święto Ulicy Stolarskiej” na wystrzałowych Wiankach!
Fot. materiały prasowe

Ulica Stolarska znana jest doskonale mieszkańcom Krakowa, Małopolski i regionu, nie tylko dzięki swojemu urokowi, ale też dzięki mieszczącym się tam Konsulatom Generalnym Republiki Federalnej Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Francji. 24 czerwca podczas święta tej ulicy, można było poczuć klimat tych państw dzięki bogatemu programowi i występom artystycznym, które zaprezentowały nie tylko ich bogactwo kulturalne, ale też dobre stosunki łączące je z Krakowem.

Konsulat Niemiecki zaprosił do występów formację Karl die Große, wywodzącą się z partnerskiego dla Krakowa Lipska oraz Rafała Dziwisza, który wykonał piosenki m.in. z repertuaru Bertolta Brechta, Marleny Dietrich i Charlesa Aznavoura.

Fragmenty kultowego „Małego Księcia” w wykonaniu Teatru STU oraz koncert laureatów Krakowskiego  Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej, który już od dwunastu lat przyciąga młodych  miłośników piosenki francuskiej z całej Polski, zaproponował widzom Konsulat Francuski i Instytut Francuski. Wystąpili laureaci konkursu: Emilia Azierska (1. miejsce w kategorii szkół podstawowych), Zuzanna Pytlowska (2. miejsce w kategorii szkół podstawowych), Krzysztof Piegzik (2 miejsce w kategorii liceów) oraz Ksenia Śliwa (1. Miejsce w kategorii studenckiej, zdobywczyni Grand Prix festiwalu, nagrodzona tygodniowym pobyt w Fontainebleau we Francji, połączonym z nauką śpiewu w tamtejszej Szkole Muzycznej). Emilii Azierskiej została wręczona Nagroda Prezydencka.

Stan Breckenridge and his boys, czyli zakochany w Polsce charyzmatyczny mistrz jazzu i bluesa, zagrał na scenie w pobliżu Klasztoru Ojców Dominikanów, na zaproszenie Konsulatu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Podobnie jak pochodzący z Chicago Mario Gonzalez Jr. "ZORE" – artysta, który do Krakowa przyjechał wraz z córką. Razem zaprezentowali bogactwo kultury hip-hop tańcząc breakdance, hip-hop
i malując graffiti.

Oprócz artystów zaproszonych przez konsulaty generalne przed publicznością wystąpili też artyści zaproszeni przez Krakowskie Biuro Festiwalowe: mieszkający w Krakowie Anglik Karl Culley i polsko-amerykański Eluktrick. Podczas Święta Ulicy Stolarskiej było ciekawie, międzynarodowo i kolorowo!

Wizualnych wrażeń dostarczyła też wystawa „Jerozolima utrwalona”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej i École Biblique et Archéologique Française de Jérusalem w partnerstwie z Instytutem Francuskim w Krakowie. Choć wystawa miała swój wernisaż 25 czerwca, to już dzień wcześniej uczestnicy Wianków-Święta Muzyki mogli podziwiać fotografie Jerozolimy w krużgankach Klasztoru Ojców Dominikanów w Krakowie pochodzące z kolekcji francuskiego organizatora wystawy. Zdjęcia zostały wykonane przez dominikanów na początku XX w., w różnych technikach fotograficznych i nie były jeszcze nigdy prezentowane w Polsce.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie