Komunikat archiwalny

Holenderska orkiestra Symfonia Jong Twente w Krakowie

20 lipca w Kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się drugi krakowski koncert Symfonia Jong Twente - holenderskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Enschede. Po raz pierwszy holenderscy muzycy zaprezentowali swoje umiejętności krakowskim melomanom 16 lipca w Nowohuckim Centrum Kultury. Koncert ten odbył się w ramach programu Sceny Letniej 2017 NCK. Oba wydarzenia swoim patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa.

Holenderska orkiestra Symfonia Jong Twente w Krakowie
Fot. Symfonia Jong Twente

Młodzi muzycy z Holandii wystąpią w Krakowie pod batutą Alexandra Geluka, a towarzyszyć im będą koledzy z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie oraz Orkiestra Miasta Krakowa, złożona z absolwentów i asystentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W skład tej młodej grupy wchodzą wybitni młodzi muzycy, uczestnicy i laureaci wielu  konkursów krajowych i międzynarodowych. Na co dzień występują oni m.in. w orkiestrze Akademii Beethovenowskiej oraz w Filharmonii Krakowskiej. Zespół cechuje niezwykła lekkość, a zarazem wyrazistość i dynamika brzmienia, która objawia się szczególnie w niecodziennej akustyce zabytkowych budowli Krakowa.

Inicjatorem wspólnych koncertów krakowskich muzyków i Młodzieżowej Orkiestry Symfonia Jong Twente jest mieszkająca od wielu lat w Holandii Polka Elżbieta Stachowiak – członek Zarządu Orkiestry.

20 lipca (czwartek) o godz. 20.00 Symfonia Jong Twente zaprezentuje w Kościele św. Piotra i Pawła (ul. Grodzka 54) Per Gynt op 46 E. Griega oraz utwory A. Vivaldiego, J.S. Bacha, J. Brahmsa i G. Bizeta. Informacja i rezerwacja biletów na stronie www.newculture.pl

Historia Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Enschede sięga 1973 roku, gdy pełni entuzjazmu młodzi muzycy postanowili założyć własny zespół. Dziś orkiestra Symfonia Jong Twente liczy blisko 65 członków w wieku od 14 do 24 lat. Na repertuar Orkiestry składają się głównie utwory klasyczne, m.in. takich twórców, jak: W.A. Mozart, L. van Beethoven, J. Sibelius, J. Haydn, F. Strauss, G. Enescu, P. Czajkowski, M. Bruch, G. Puccini, C. Saint-Saëns, J. Hubay, A. Dvořák, E. Grieg, A. Borodin, M. Musorgski czy S.Prokofiew. Młodzi muzycy grają również utwory kompozytorów współczesnych, w tym: I. Tjoonk, F. Grofė’a (Suita Wielkiego Kanionu), C. Schreinera i J. Andersona. Orkiestra często wykonuje także muzykę filmową (Piraci z Karaibów, Lista Schindlera, Harry Potter).

Dwa razy do roku Symfonia Jong Twente pod kierunkiem inspirującego dyrygenta, Alexandra Geluka, opracowuje nowy repertuar, po czym odbywa trasy koncertowe w Holandii, Niemczech oraz innych krajach Europy. Orkiestra koncertowała w Anglii, Austrii, Czechach, Danii, Hiszpanii, Polsce oraz we Włoszech. Ostatnio towarzyszyła spektaklom „Introdans” znanego holenderskiego teatru tańca. W nadchodzących sezonach będzie miała okazję zagrać z profesjonalnymi muzykami z Nederlands Symfonieorkest i Nederlandse Reisopera. Symfonia Jong Twente jest zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Młodych Muzyków Summa Cum Laude w Wiedniu.

Kraków młodzi muzycy z Enschende po raz pierwszy odwiedzili w 2000 r., kiedy nasze miasto reprezentowało Polskę w gronie Europejskich Stolic Kultury. Ponownie Symfonia Jong Twente wystąpiła w Krakowie w 2008 r. Obie wizyty pozostawiły w artystach tak miłe wspomnienia, że postanowili oni po raz kolejny odwiedzić nasze miasto.

NCK plakat holandia

 

Piotra i Pawła plakat

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie