Siatkówka na światowym poziomie. Rosja, Francja, Kanada i Polska na Memoriale Wagnera

Wielka gratka dla kibiców, a dla drużyn - ważny sprawdzian przed Mistrzostwami Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017. Od 11 do 13 sierpnia, w naszym mieście odbył się XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Na parkiecie w TAURON Arenie Kraków spotkały się reprezentacje Polski, Kanady, Francji i Rosji.

Siatkówka na światowym poziomie. Rosja, Francja, Kanada i Polska na Memoriale Wagnera
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Polakom udało się wygrać ten prestiżowy siatkarski turniej, chociaż jego tegoroczna, jubileuszowa edycja była najsilniej obsadzona w historii! Wszyscy uczestnicy zajmują miejsca w czołowej dziesiątce światowego rankingu FIVB: Polska – 2, Rosja – 5, Kanada – 8, Francja – 9. Rywalizacja w Krakowie zapowiadała się więc na bardzo zaciętą i taka była.

Uczestnicy Memoriału Jerzego Huberta Wagnera:

Polska

To drużyna, na którą kibice w Krakowie czekają najbardziej. Z wielu powodów. Po pierwsze – to uwielbiany od lat zespół i aktualny Mistrz Świata; po drugie – kadrę przejął nowy szkoleniowiec – Ferdinando de Giorgi, który zapewne wiele osób zaskoczy powołaniami; wreszcie po trzecie – Biało-czerwoni będą jednymi z faworytów i gospodarzami Mistrzostw Europy EUROVOLLEY POLAND 2017. Pasjonujący sezon w Plus Lidze pozwala przypuszczać, że w barwach narodowych zobaczymy nowe twarze oraz doświadczonych zawodników, którzy do tej pory tworzyli trzon zespołu.

Francja

Dla „Trójkolorowych” będzie to drugi występ w Memoriale. Wcześniej podopieczni trenera Laurenta Tillie w turnieju rywalizowali dwa lata temu, w XIII edycji w Toruniu. Francuzi po wygranej z Iranem (3:0) i porażkach z Japonią (1:3) oraz Polską (2:3) zajęli III miejsce. To dziewiąta reprezentacja rankingu FIVB oraz brązowy medalista zeszłorocznych rozgrywek Ligi Światowej. Dwa lata temu „Les Bleus” wygrali Ligę Światową i rozgrywane w Bułgarii i Włoszech Mistrzostwa Europy. W ich składzie jest uznawany za jednego z najlepszych i jednocześnie najbardziej ekscentrycznych siatkarzy na świecie – Earvin N’Gapeth. Uwagę kibiców zwrócą natomiast zawodnicy związani z polskimi klubami lub w przeszłości grający w Plus Lidze. To m.in. Benjamin Toniutti, Kevin Tillie, Julien Lyneel, Pierre Pujol, czy Nicolas Marechal.

Rosja

Sborna to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów w siatkarskim świecie. Obecnie zajmuje piąte miejsce w światowym rankingu FIVB. Dla kibiców będzie to znakomita okazja, aby obejrzeć rosyjską siatkówkę nowej generacji. Nowy selekcjoner – Siergiej Szlapnikow, zapowiedział odmłodzenie kadry, które ma iść w parze z pozostaniem na szczytach hierarchii siatkarskiego świata. Ponieważ XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera będzie ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy, których nasz kraj będzie gospodarzem, należy się spodziewać nieobliczalnego zespołu, mogącego zaskoczyć każdą drużynę. Wiele wskazuje na to, że udało się przekonać do gry w kadrze największe gwiazdy tamtejszej siatkówki, choć trzeba zauważyć, że szeroka kadra zawiera 23 nazwiska, więc tuż przed turniejem zostanie zapewne skrócona. Rosjanie uczestniczyli w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera czterokrotnie: w 2004, 2011, 2013 i 2014 roku.

Kanada

Kanadyjski zespół ma w Polsce wielu sympatyków za sprawą grających w Plus Lidze reprezentantów tego kraju, ale także dzięki nowemu selekcjonerowi ekipy spod znaku klonowego liścia. Od niedawna jest nim Mistrz Świata z reprezentacją Polski – Francuz Stephane Antiga. W polskich klubach grali lub grają byli i aktualni kanadyjscy kadrowicze. To: Dan Lewis, Justin Duff, Dallas Soonias, Gavin Schmitt, John Gordon Perrin, Frederic Winters, czy Jason DeRocco. Dla reprezentacji Kanady będzie to drugi występ w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Wcześniej występowała w IV edycji, w 2006 roku, kiedy to impreza rozgrywana była w Olsztynie, Iławie i Ostródzie. Kanadyjczycy zajęli wtedy trzecie miejsce.

Informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej organizatora: www.fundacjawagnera.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie