Sukces krakowskich uczniów w Moskwie

Drużyna uczniów z Krakowa,  obok zespołów z  St. Petersburga, Mińska, Sofii i Belgradu uzyskała  drugie miejsce w klasyfikacji medalowej na Międzynarodowej Olimpiadzie Metropolii w Moskwie. Sprawdzająca znajomość przedmiotów ścisłych Olimpiada odbyła się w stolicy Rosji w dniach 4-8 września 2017 r.

Sukces krakowskich uczniów w Moskwie
Fot. materiały prasowe

Ten ogromny sukces to zasługa uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W skład licealnej drużyny weszli: Mariusz Trela (złoty medal - informatyka, najlepszy wynik indywidualny!), Jacek Salata (srebrny medal - informatyka), Daniel Golec (złoty medal - chemia, 3 miejsce indywidualnie), Marcin Wąsowicz (złoty medal - chemia), Jan Guzik (srebrny medal - fizyka), Mateusz Stępniak (srebrny medal - chemia), Radosław Żak (srebrny medal - matematyka, uczeń Gimnazjum św. Rodziny), Aleksandra Cynk (brązowy medal - matematyka). Opiekunami drużyny byli nauczyciele V LO: Wojciech Przybylski, Andrzej Dyrek i Michał Niedźwiedź.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej podczas Międzynarodowej Olimpiady Metropolii w Moskwie zdobyły ex equo drużyny z Moskwy, Hong Kongu i Szanghaju.  Zespoły z Istanbułu, Jakarty, Ałma -Aty, Budapesztu, Zagrzebia, Chengdu, Baku, Lipska, Rygi i Astany zdobyły  trzecią pozycję w klasyfikacji.

Międzynarodowa Olimpiada Metropolii odbywała się w Moskwie już po raz drugi, ale pierwszy raz wzięła w niej udział drużyna uczniów z Krakowa. W Olimpiadzie uczestniczyły zespoły  z 36 największych stolic i metropolii świata, w tym z Abu-Dhabi, Ałma-Aty, Astany, Baku, Banja Luki, Belgradu, Biszkeku, Bratysławy, Budapesztu, Wiednia, Gaborone, Hanoweru, Hong Kongu, Jakarty, Düsseldorfu, Zagrzebia, Jerozolimy, Lipska, Limy, Luoyangu,  Mediolanu, Mińska, Moskwy, New Delhi, Pekinu, Rygi, Rzymu, St. Petersburga, Sofii, Istambułu, Tallina, Tel-Avivu, Helsinek, Chengdu i Shanghaju.

Wydarzeniem powiązanym z Olimpiadą Metropolii była konferencja „Globalne Forum Edukacyjne”, na której Kraków był reprezentowany przez Przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa Łukasza Słoniowskiego. Poza udziałem w konferencji Pan Przewodniczący odwiedził jedną z moskiewskich szkół, powstające centrum nowych technologii i startupów Skołkowo, a także ośrodek rozwoju nowych technologii
w edukacji i doskonalenia nauczycieli w Tema Center. Wizyta obfitowała w liczne kontakty o charakterze merytorycznym. Wielu rozmówców Pana Przewodniczącego - w tym Naczelnik Departamentu Relacji Międzynarodowych Moskwy Sergey E. Cheremin - było pod ogromnym wrażeniem sukcesu krakowskiej drużyny.

Serdecznie gratulujemy Uczniom V LO i ich Opiekunom za ten ogromny sukces Krakowa!

...

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie