Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sprachlos – gdy odbiera ci mowę… Nowa wystawa w Domu Norymberskim

W czwartek, 21 września, o godz. 18.00 w galerii Domu Norymberskiego (ul. Skałeczna 2) odbędzie się wernisaż wystawy prac Iwony Mickiewicz pt. „Sprachlos. Rysunki, kolaże, obiekty, krótkie filmy”. Wystawę można będzie zwiedzać do 11 października.

Fot. materiały prasowe

Iwona Mickiewicz jest poetką, tłumaczką i artystką wizualną, która z łatwością porusza się pomiędzy różnymi dziedzinami twórczości. Od roku 1988 mieszka i tworzy w Berlinie, gdzie dała się poznać jako organizatorka wielu polsko-niemieckich i ogólnoeuropejskich inicjatyw kulturalnych.

Wystawa w Domu Norymberskim w Krakowie jest drugą prezentacją jej prac w Polsce. Pierwsza (Papier i słowa) odbyła się latem tego roku w Domu Doktora w Zakopanem (w ramach cyklu Dialogi z awangardą) i była niejako preludium do wystawy krakowskiej. W Krakowie artystka pokaże abstrakcyjne rysunki (atramentem, tuszem, akwarelą i nicią), papierowe obiekty, kolaże, krótkie filmy i swoje Mini-Bücher.

Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do tytułu książeczki Sprachlos, należącej do serii Mini-Bücher, ale pozwala też opisać poszukiwania twórcze Iwony Mickiewicz, która oscyluje pomiędzy różnymi kodami językowymi, zwłaszcza pomiędzy słowem a obrazem. Książeczka ta zawiera wiersz o języku oraz fotograficzne zbliżenia na litery z nici i papierowe obiekty. Znajdujemy tam próbę przełożenia tytułowego pojęcia na język polski: „SPRACHLOS / SPRACHLOSIGKEIT  / oniemieć zaniemówić bezmowny bezmowy bezmowność bezjęzyczność bezjęzyczny”. Sprachlos oznacza zatem stan, w którym zapiera nam dech, „zapominamy języka w gębie”, odbiera  nam mowę, brakuje słów. Określa też sytuacje, emocje, przeczucia nie dające się nazwać. I właśnie tu znajduje się pole do popisu dla artystów.

Iwona Mickiewicz (ur. 12.02.1963 w Lesznie), studiowała pedagogikę specjalną w Leningradzie i filologię polską w Warszawie oraz w latach 1994–1998 scenopisarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie (Uniwersytet Sztuk Pięknych). Od 1988 roku mieszka i pracuje w Berlinie. Autorka wierszy, krótkiej prozy, rysunków i filmów, projektów literacko-artystycznych i edytorka.

Wystawę można oglądać: wt. - czw. w godz. 12.00 – 17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-09-18
Data aktualizacji: 2017-09-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź