Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Na jesienną aurę – chińska herbatka i warsztaty malarskie

W ramach kolejnego spotkania z cyklu Chińskie Vademecum Instytut Konfucjusza w Krakowie (ul. Radziwiłłowska 4) zaprasza w piątek, 27 października, o godz. 18:00 na warsztaty chińskiego malarstwa. Pochmurną, jesienną aurę rozgrzeje także kolejne herbaciane spotkanie w Instytucie - w sobotę, 4 listopada, w samo południe poprowadzi je lektorka Yin Yanyan.

Fot. Instytut Konfucjusza

Sztuka ta była w Chinach ceniona na równi z kaligrafią i poezją, z którymi razem stanowiła tzw. trzy doskonałości (chiń. 三绝). Obok gry w weiqi, muzyki oraz wspomnianej już kaligrafii była zaliczana również do grona czterech sztuk (chiń. 四艺), które każdy wykształcony człowiek powinien opanować i z tego względu biegłość w tych sztukach stała się symbolem ludzi uczonych i o wysokim statusie. Rzecz jasna mowa o malarstwie chińskim. Zatem jeśli chcecie znaleźć się w tym elitarnych gronie i udoskonalić swoje umiejętności, zapraszamy do udziału w warsztatach przygotowanych przez Instytut Konfucjusza w Krakowie.

Podczas zajęć poznacie tajniki malowania jednego z najbardziej charakterystycznych motywów w chińskim malarstwie - bambusów. W kulturze chińskiej zajmuje on niezwykle ważną rolę. Wraz z orchideą, chryzantemą i śliwą był zaliczany do grona czworga szlachetnych (chiń. 四君子). Rośliny te były nie tylko symbolem piękna, ale z czasem zaczęto przypisywać im znaczenie molarne. Bambus, dzięki twardej, ciężkiej do złamania łodydze, która zachowuje zielony kolor przez cały rok, był kojarzony z prostotą i siłą.

Wstęp na warsztaty bezpłatny, na wydarzenie obowiązują jednak wcześniejsze zapisy! Chęć udziału w warsztatach należy zgłosić drogą mailową na adres, e-mail: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl

Kolejne spotkania z cyklu Chińskie Vademecum:
- 3 listopada (18:00) – Taiji z wachlarzami
- 10 listopada (18:00) – Przed Dniem Singla: miłość w kulturze chińskiej
- 24 listopada (18:00) – chińskie tańce
- 1 grudnia (18:00) – malowanie masek opery pekińskiej
- 15 grudnia (18:00) – ozdoby choinkowe w chińskim stylu
- 12 stycznia (18:00) – o Chińskim Nowym Roku

Z kolei drugie spotkanie z cyklu „Chińska herbatka z Konfucjuszem” (4 listopada) będzie okazją do poznania i posmakowania różnych rodzajów herbat. Wstęp wolny!

Daty kolejnych spotkań:
-25 listopada (12:00) – historia herbaty
-16 listopada (12:00) – Chińska kultura herbaciana cz. 1
-13 stycznia (12:00) – Chińska kultura herbaciana cz. 2

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-10-23
Data aktualizacji: 2017-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź