Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków gospodarzem kolejnego Kongresu OWHC w 2019 roku!

Podczas 14. Kongresu Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego w Gyeongju w Korei odbyło się głosowanie nad wyborem gospodarza kolejnego kongresu. Z dumą informujemy, że będzie nim Kraków! Naszymi konkurentami była hiszpańska Granada oraz rosyjski Kazań.

Fot. materiały prasowe

Kraków reprezentował Zastępca Dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego Robert Piaskowski, odpowiedzialny m.in. za udział Krakowa w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. To on, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego przekonywał, że będziemy najlepszym gospodarzem kolejnego spotkania OWHC. Jego prezentację poprzedziło specjalne przesłanie Prezydenta Majchrowskiego, który z telebimu zapraszał do Krakowa wszystkich uczestników spotkania w Korei. Skuteczny, jak widać, lobbing prowadziły także Agata Mierzyńska, główny specjalista w Kancelarii Prezydenta, zajmująca się koordynacją naszego udziału w OWHC oraz Małgorzata Przygórska-Skowron, kierownik Biura Kongresów w UMK. Konkurencja była bardzo silna, a rozmowy kuluarowe trwały do samego końca. W piątek, 3 listopada 2017, nastąpiło oficjalne przekazanie flagi OWHC na ręce krakowskiej delegacji.

Kongres OWHC w koreańskim Gyeongju  –  odbywający się pod hasłem „Dziedzictwo&Społeczości: sposoby zaangażowania lokalnych wspólnot” – poprzez powierzenie Krakowowi prestiżowej roli organizatora kolejnego globalnego spotkania członków tej organizacji, dał nam możliwość zabrania głosu w imieniu miast Sekretariatu Europy Środkowej i Wschodniej, czyli: Warszawy, Budapesztu, Kutnej Hory, Rygi, Rodos, Wiednia, Wilna i Zamościa, które poparły naszą kandydaturę. To regionalne poczucie solidarności było niebagatelną wartością dodaną udziału w Kongresie. Podobnie jak życzliwość i szacunek dla Krakowa wyrażone przez gospodarza Kongresu - Burmistrza Gyeongju Yangsik Choi, który w lipcu miał okazję odwiedzić nasze miasto i spotkać się z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Światowy Kongres OWHC jeszcze nigdy dotąd nie był organizowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaszczyt, który spotkał Kraków ma zatem ma wymiar symboliczny. Warto go wykorzystać dla wzmocnienia twórczej wymiany doświadczeń i znaczenia lokalnej społeczności w procesie rozwoju naszego regionalnego i globalnego potencjału. Po 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która odbyła się w naszym mieście w lipcu oraz Spotkaniu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, które wraz z Katowicami będziemy gościć w czerwcu przyszłego roku, Kongres OWHC w 2019 r. będzie dopełnieniem aktywności Krakowa na forum  międzynarodowego dyskursu na temat ochrony i zarządzania dziedzictwem narodowym.

Dyskusja zarządzających miastami historycznymi, ekspertów i naukowców  nie dotyczy w dzisiejszych czasach jedynie tego, jak technicznie i organizacyjnie poradzić sobie ze współczesnymi wyzwaniami ochrony zabytków. Skupia się ona na tematyce twórczego wykorzystania dziedzictwa: wypełniania go kreatywnością współczesnych. To jest już „wyższa liga” i możemy z dumą przyznać, że Kraków zalicza się właśnie do tego grona miast. Miast, które skupiają się na zrównoważonym rozwoju turystyki opartej nie tylko na dziedzictwie historycznym, ale także  na zaangażowaniu, aktywności i kreatywności mieszkańców.

OWHC obecnie zrzesza 280 miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Siedziba zarządu Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego znajduje się w Québecu (Kanada), zaś jej administracją zajmuje się siedem sekretariatów (przyporządkowanych konkretnym obszarom geograficznym). Zasadniczym celem OWHC jest ułatwienie wymiany doświadczeń między miastami członkowskimi w dziedzinie rewitalizacji miast zabytkowych, a także udział w projektach i programach związanych z zarządzaniem miastami zabytkowymi oraz rozpowszechnianie nowych rozwiązań umożliwiających pełniejszą ochronę dziedzictwa kulturalnego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-11-03
Data aktualizacji: 2017-12-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź