Komunikat archiwalny

Tydzień Filmu Niemieckiego 2017

Tydzień Filmu Niemieckiego to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w polski kinowy krajobraz. Tegoroczny przegląd startuje w Krakowskim Centrum Kinowym ARS już 10 listopada! Organizatorzy jak zwykle zadbali o to, aby na Tygodniu były obecne różnorodne filmowe gatunki, aby mistrzowie spotkali się z debiutantami, a hity box -office'u - z festiwalowymi odkryciami. 

Tydzień Filmu Niemieckiego 2017
Fot. materiały prasowe

Maren Ade w ubiegłorocznym przeboju, jakim niewątpliwie był film Toni Erdmann udowodniła, że niemieckie kino potrafi bawić, nie gubiąc ciężaru gatunkowego. Dowodem na to jest hit box office'u, komedia Witamy u Hartmannów. Tematem jest tu kryzys uchodźczy oraz związane z nim rasizm i biurokratyczne absurdy. Z kolei Kamiński i ja to kolejny owoc współpracy duetu Daniel Brühl (aktor) i Wolfgang Becker (reżyser) - twórców Good Bye Lenin. Na ekranie starcie dwóch mocnych osobowości napędzane jest czarnym humorem.

W Powrocie do Montauk autor wybitnego Blaszanego bębenka, Volker Schlöndorff, opowiada o brzemiennym w skutki spotkaniu byłych kochanków. W tle Nowy Jork i dramat z kroplą romantycznej domieszki. Mniej znanych nazwisk, ale równie dużą emocjonalną siłę rażenia zawiera film Najlepszy ze światów. Adrian Goiginger, scenarzysta i reżyser, oparł tę poruszającą historię o macierzyństwie w cieniu nałogu na własnych doświadczeniach. Wreszcie nagradzany na rozlicznych festiwalach Western Valeski Grisebach, rozgrywająca się pośród idyllicznych pejzaży opowieść o konfrontacji niemieckim robotników najemnych i bułgarskich wieśniaków gdzieś na pograniczu bułgarsko-greckim.

Mocne jak zawsze są dokumenty. W Rewolucji dźwięku reżyserka Margarete Kreuzer oddaje hołd twórcy zespołu Tangerine Dream, Edgarowi Froese. Bohaterem biograficznego Beuysa jest zaś niemiecki artysta rzeźbiarz, performer, działacz i teoretyk sztuki, Joseph Beuys. Film przypomina, że sztuka może wpływać na kwestie społeczno-polityczne.

Organizatorzy Tygodnia Filmu Niemieckiego - Dom Norymberski, Instytut Goethego, Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu oraz German-Films - zapraszają do Krakowskiego Centrum Kinowego ARS od 10 do 16 listopada 2017 r.

Program:
10.11.17 - Powrót do Montauk
11.11.17 - Beuys
12.11.17 - Witamy u Hartmannów
13.11.17 - Najlepszy ze światów
14.11.17 - Western
15.11.17 - Kaminski i ja
16.11.17 - Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku.

Wszystkie pokazy odbywają się o godzinie 19.00

PROGRAM WYDARZENIA

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Sonda
Dni Kijowa w Krakowie (5-7.10.2018 r.) oceniasz jako:
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie