Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kwiecień w Instytucie Konfucjusza

Instytut Konfucjusza w Krakowie (ul. Radziwiłłowska 4) zaprasza wszystkich zainteresowanych kulturą i językiem Chin na organizowane w kwietniu wydarzenia. Oprócz cyklicznych spotkań dla najmłodszych – „Poranków z Pandą” i „Smoczej godziny” – Instytut przygotował interesujące wykłady na temat chińskich tradycji i historii. Wstęp wolny!

Fot. materiały organizatora

13 kwietnia, godz. 18.00
Wykład: Chińska architektura

(wykład w języku angielskim)

Państwo Środka słynie nie tylko z dynamiczne rozwijającej się gospodarki oraz trudnego do opanowania pisma, ale także z architektury, której piękno i wyjątkowość stały się znakiem rozpoznawalnym tego kraju. W ciągu wieków wywarła ona ogromny wpływ na rozwój i kształt architektury w wielu krajach Azji, a zwłaszcza w Japonii, Korei oraz Wietnamie. Dziś chińskie miasta to istny las drapaczy chmur, które niejednokrotnie zaskakują swoją formą i ekstrawagancją. Skąd w tradycyjnej architekturze chińskiej tak duże przywiązanie do symetrii? Jakie motywy architektoniczne były zarezerwowane wyłącznie dla cesarza? Jakie trendy panują wśród współczesnych chińskich architektów? Na te i wiele innych pytań odpowie Yi Ping - lektorka języka chińskiego Instytutu Konfucjusza.

Więcej:
https://www.facebook.com/events/417431305368316/?active_tab=about

20 kwietnia, godz. 18.00
Wykład: Xi’an – miasto Cesarza Smoka

Planując wyprawę do Chin nie sposób nie uwzględnić w swoich planach Xi’anu. Choć dziś Xi’an jest jedną z najprężniej rozwijających się metropolii w Chinach, może pochwalić się imponującą historią – przez setki lat pełnił funkcję stolicy, stał się również miejscem pochówku pierwszego cesarza zjednoczonych Chin, strzeżonego przez Terakotową Armię. Co więcej, tutaj swój bieg rozpoczynał Jedwabny Szlak, dzięki któremu Xi’an stał się miastem wielokulturowym i wieloreligijnym. Historyczne i współczesne oblicze Xi’anu przybliży Antonina Łuszczykiewicz - absolwentka kulturoznawstwa dalekowschodniego, doktorantka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, laureatka międzynarodowych stypendiów  (m.in. na uniwersytecie Xi’an Jiaotong Daxue i Indiana University w USA) I autorka monografii poświęconych wizerunkowi Indusów i Chińczyków w literaturze brytyjskiej na przełomie XIX i XX wieku.

Więcej:
https://www.facebook.com/events/2049825705276039/

21 kwietnia, godz. 11.00-12.00
Poranki z pandą dla przedszkolaków

Poranki z pandą to cykl comiesięcznych spotkań w Instytucie Konfucjusza dla najmłodszych. Jest to niepowtarzalna okazja dla dzieci, by poprzez dobrą zabawę zapoznać się z kulturą chińską, a także rozwinąć zdolności manualne, umiejętność kreatywnego myślenia i pracy w zespole. Kolejne zajęcia poruszają szeroki temat postrzegania świata przez chińskich uczonych - od znaczenia wszechobecnego symbolu yin-yang, przez teorię 5 żywiołów, aż do złotych myśli najsłynniejszego chińskiego filozofa Konfucjusza. Zastanowimy się także na ile są one obecne w różnych aspektach życia we współczesnych Chinach.

UWAGA! Obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową (e-mail: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl) lub telefoniczną (tel.: 12 421 10 61). Zgłoszenia przyjmowane są od 13 kwietnia.

Więcej:
https://www.facebook.com/events/1618799108210744/

21 kwietnia, godz. 12.30-13.30
Smocza godzina dla klas I-III

Smocza godzina to spotkania z kulturą chińską dla dzieci klas I-III. W trakcie godzinnych warsztatów polscy i chińscy prowadzący przedstawiają wybrane aspekty kultury Państwa Środka, a w czasie licznych zabaw ruchowych oraz warsztatów manualnych poświęconych wybranym tematom uczestnicy uczą się również słów i zwrotów po chińsku. Najbliższe spotkanie będzie poświęcone filozofii chińskiej. Poruszony zostanie szeroki temat postrzegania świata przez chińskich uczonych - od znaczenia wszechobecnego symbolu yin-yang, przez teorię 5 żywiołów, aż do złotych myśli najsłynniejszego chińskiego filozofa Konfucjusza.

UWAGA! Obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową (e-mail: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl) lub telefoniczną (tel.: 12 421 10 61). Zgłoszenia przyjmowane są od 13 kwietnia.

Więcej:
https://www.facebook.com/events/419265298496346/

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-04-10
Data aktualizacji: 2018-04-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź