Gospel na Skałce już po raz piąty!

W niedzielę 27 maja o godz. 15.00 na dziedzińcu klasztoru OO. Paulinów (ul. Skałeczna 15) już po raz piąty odbył się koncert „Gospel na Skałce”. Koncert finałowy warsztatów muzyki gospel pod tytułem „Gospel City” tradycyjnie zgromadził całe rodziny, młodzież, seniorów i turystów w wyjątkowej muzycznej atmosferze.

Gospel na Skałce już po raz piąty!
Fot. Piotr Banasik

Organizatorem warsztatów „Gospel City”, których odbiorcami są chóry gospel działające na terenie Krakowa i okolic (około15 chórów!), jest Stowarzyszenie Gospel. W tym roku odbędzie się już 5. Edycja warsztatów zwieńczona koncertem finałowym „Gospel na Skałce”. Podczas trzydniowych warsztatów chóry uczą się około 10 pieśni gospel od wybitnie uzdolnionych brytyjskich i amerykańskich wokalistów. Warsztaty odbywają się od piątkowego wieczoru 25 maja do niedzielnego popołudnia. Kończą się plenerowym koncertem na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na dziedzińcu OO. Paulinów na Skałce w Krakowie w wykonaniu ponad 100-osobowego chóru gospel, który powstanie z połączonych sił wszystkich krakowskich i okolicznych chórów gospel oraz zaproszonych artystów: Colin Williams i Mateusz Pitala. Koncert rozpocznie się w niedzielę o godz. 15.00. Wydarzenie jest przyjazne rodzinom z małymi dziećmi, osobom niepełnosprawnym, wszystkim krakowianom i turystom. W repertuarze znajdą się standardy muzyki gospel, współczesne kompozycje oraz oryginalne aranżacje polskich twórców.

Dyrygenci:

Colin Williams (Wielka Brytania) – wokalista, muzyk i aranżer, śpiewa od 3 roku życia a dyryguje chórami od osiemnastego. Jako wokalista współpracował z: Graham Kendrick, Avery Sunshine, Alexandra Burke, The London Community Gospel Choir, The Harlem Gospel Choir, Jennifer Holliday, Jamelia, Carlene Anderson, Heather Small, Deronda K. Lewis, Gabi Gąsior, Holy Noiz, Adam Kosewski, The Tokyo Mass Choir. Pracował dla BBC przy projektach BBC Songs of Praise, BBC Radio Gospel Train. Jako nauczyciel angażuje się w wydobycie ze studentów ich najlepszego głosu i śpiewanie z entuzjazmem. Jako dyrygent posiada 30-letnie doświadczenie. Pracował z BBC Songs of Praise, Harlem Gospel Choir, Liverpool Harmonic Choir, St John’s International School Belgium i wieloma innymi także w Polsce. Aktualnie wraz z żoną i trójką dzieci mieszka w Bradford. Colin jest obdarzony wybitnym słuchem, niepowtarzalną barwą, charyzmą i niezwykłą energią na scenie.

Mateusz Pitala (Polska) – założyciel i kierownik muzyczny projektu Soul’n’Voices.  Absolwent Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ukończył Krakowską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w klasie gitary Piotra Domagały oraz Automatykę i Robotykę na AGH. Jego autorskie aranżacje kolęd, pastorałek i własne kompozycje zostały zgromadzone w 2006 r. na płycie "Narodzona Miłość". Utwory przez niego zaaranżowane wykonywane były między innymi w Filharmonii Śląskiej, gdzie miał okazję dyrygować orkiestrą symfoniczną połączoną z big bandem AM w Katowicach, w Filharmonii Kaliskiej, Teatrze Rozrywki w Chorzowie czy Radiu Kraków. Od marca 2011 r. jest autorem aranżacji dla Big Bandu Miasta Turek. Współpracował z zespołem finalisty programu X Factor a owocem tej działalności był projekt "Filharmonia nie gryzie”, w którym odpowiadał za wykonanie aranży na orkiestrę symfoniczną.

Chór stworzyli członkowie krakowskich (i nie tylko) chórów gospel: Alwernia Gospel Choir, Camino,  DeocentriCity, Faceci w Czerni, GospelSenior, Gospel Voice, Grodzka Gospel, Joyful Voice, Kraków Gospel Choir, Mistral Gospel Choir, Młodzieżowy Chór Gospel, Saltrom Gospel Choir, Schola Angeli, Soul'n'Voices, Chór Gospel Mszana Dolna.

Band stworzyli muzycy regularnie współpracujący z krakowskimi chórami gospel, w składzie: instrumenty klawiszowe, perkusja, bas, gitara. 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie