Zatrać się w zieleni i… międzynarodowym kinie!

W czwartek 7 czerwca 2018 r. ruszyła seria organizowanych w krakowskich parkach i ogrodach pokazów  filmowych - „Kino na trawie. Kino wielu kultur”.

Zatrać się w zieleni i… międzynarodowym kinie!
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Sześć letnich czwartkowych wieczorów w sześciu krakowskich parkach i ogrodach, a do tego sześć ciekawych filmów, każdy z innego zakątka Europy. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się projekt „Kino na trawie. Kino wielu kultur” realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej we współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa i krakowskimi konsulatami. Projekcje będą okazją do odwiedzenia również tych mniej popularnych, całkiem nowych lub na co dzień niedostępnych terenów zielonych i ogrodów. Prezentowane w ramach projektu filmy wybrane zostały przez pracujących w Krakowie konsulów sześciu europejskich państw. Zielone kinowe wieczory pozwolą nam również zapoznać się z różnymi zakątkami naszego kontynentu, ich kulturą, kinematografią oraz… językiem. Wszystkie filmy wyświetlane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami. W ten sposób organizatorzy mają nadzieję poszerzyć grono odbiorców o przedstawicieli mieszkających w Krakowie społeczności prezentowanych krajów.

Pierwszy filmowy pokaz odbył się już 7 czerwca w popularnym wśród krakowian Parku Jordana. Konsulat Generalny Niemiec zaprezentował nieznany szerzej polskiej publiczności film „Witamy u Hartmannów” w reżyserii Simona Verhoevena.

21 czerwca na placu Teodora Axentowicza Konsulat Honorowy Malty pokaże „Gladiatora”. Dlaczego wybór padł na ten kinowy przebój Ridleya Scotta? Jedną z „gwiazd” tego kinowego przeboju jest właśnie Malta. Jej malownicze krajobrazy posłużyły reżyserowi za tło filmowej historii.

5 lipca w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni nadwiślańskiej parkowej stacji zobaczymy klasykę holenderskiej komedii: obraz „Zbuntowana orkiestra”.

Już dwa tygodnie później będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić oglądany zazwyczaj jedynie przez ogrodzenie ogród Instytutu przy Krupniczej. W tej nieoczywistej scenerii Konsulat Generalny Austrii zaprezentuje film „Die Schrift des Freundes”. Obraz Fabiana Edera to połączenie historii miłosnej z zagadką kryminalną, a wszystko to urozmaicone wątkami wielokulturowości oraz tożsamości narodowej i religijnej.

Ostatni wakacyjny miesiąc będzie okazją do poznania zupełnie nowego Parku Bronowice. Choć na całościowe zagospodarowanie tego miejsca trzeba będzie pewnie jeszcze trochę poczekać, już dziś teren ten kusi urokiem i zachęca do odkrywania. Położony pomiędzy ulicami Rydla i Rodakowskiego ponad 2 ha teren zielony okalający fort redutowy „Za Rzeką” to niezwykłe i ciągle jeszcze dzikie miejsce. To tu, w czwartek 9 sierpnia zagości włoski pokaz filmowy.

Na koniec serii pokazów organizatorzy zaproszą widzów do ogrodu Domu Mehoffera przy Krupniczej. W tej idyllicznej i nasyconej kulturowymi treściami przestrzeni zobaczymy polecaną przez Konsulat Generalny Francji francuską komedię „Camille powtarza rok”.

Wszystkie pokazy rozpoczynać będą się około godziny 20:30. Tygodniowa przerwa pomiędzy seansami pozwoli na bieżąco zmienić termin seansu w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najaktualniejsze informacje o zielonym krakowskim kinie dostępne są TU i na stronie www.krakowwzieleni.pl.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie