Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszył projekt Hoover Table

Rusza projekt o nazwie Hoover Table adresowany do przedsiębiorców, restauratorów i mieszkańców Krakowa. Beneficjentami tego projektu będą wychowankowie miejskich krakowskich ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

Fot. materiały prasowe

Projekt powstał z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, którego celem było włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz bliskich relacji polsko-amerykańskich poprzez przypomnienie niezwykłej sylwetki amerykańskiego przyjaciela Polski, prezydenta USA - Herberta Hoovera i jego pomocy humanitarnej po obu wojnach światowych.

Więcej o samym Hooverze


Jako Szef Amerykańskiej Administracji Pomocy powołanej w 1919 roku Hoover inicjował i organizował działania zmierzające do ratowania Polaków, a szczególnie dzieci polskich przed głodem i tyfusem, a także służące odbudowie gospodarczej zniszczonego kraju.

Hoover Table

Najbardziej spektakularną zorganizowaną przez niego akcją był „Obiad Nieobecnego Gościa”, który odbył się 29 grudnia 1920 r. w Hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku. Na zaproszenie Herberta Hoovera odpowiedziało 1000 filantropów, którzy wpłacili po 1000 dolarów, natomiast wartość posiłku, który otrzymali nie przekroczyła 22 centów – równowartość ówczesnej dziennej racji żywieniowej polskiego dziecka. Potentatom gospodarczym ówczesnej Ameryki zaoferowano porcję ryżu i ziemniaków, a do popicia gorące kakao. Zebrano wtedy 3 miliony dolarów (2 miliony dołożył obecny na obiedzie John D. Rockefeller Jr.), które następnie przeznaczono na pomoc medyczną i żywność dla polskich dzieci, za co Herbert Hoover dostał imienną depeszę z podziękowaniem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. W szczytowym momencie akcji pomocy dla Polski dożywianych było ponad 1,3 mln dzieci w trzech tysiącach miast i wsi. W 1922 roku Sejm Ustawodawczy przyznał Herbertowi Hooverowi tytuł honorowego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, a już od 1919 roku uniwersytety, w tym Uniwersytet Jagielloński, w uznaniu zasług wręczały mu doktoraty honoris causa.

Etapy projektu:

Konkurs, 25 września 2018 r.

79 młodych wychowanków krakowskich placówek wzięło udział w konkursie wiedzy o USA oraz 31. amerykańskim prezydencie. Nagrodą w konkursie będzie udział w letnim obozie przygodowym z językiem angielskim. Liczbę nagrodzonych poznamy po zakończeniu projektu, tj. 25 października, i będzie ona uzależniona od wysokości wpłat darczyńców.

Odwiedź restaurację i wesprzyj akcję, 1-7 października 2018 r.

Od 1 do 7 października będzie trwała akcja Hoover Table w krakowskich restauracjach, które zadeklarowały udział w projekcie (zobacz aktualną listę restauracji na stronie Hoover Table)

Udział restauracji polega na udostępnieniu 1 stolika (lub więcej) i przekazaniu zadeklarowanej części dochodu z tego stolika uzyskanego w czasie trwania akcji na specjalne konto utworzone przez Polski Instytut Filantropii, z przeznaczeniem na sfinansowanie nagród dla zwycięzców konkursu.

W projekcie biorą także udział przedsiębiorcy krakowscy oraz firmy zrzeszone w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, Oddział Kraków/Katowice, którzy opłacają koszt obozu dla jednego dziecka.

Koncert galowy „Uczcijmy Hoovera”, 18 października 2018 

Na cześć Herberta Hoovera odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach koncert galowy z udziałem amerykańskiego pianisty Neala Larrabee oraz orkiestry Sinfonietta Cracovia.

W programie koncertu znajdzie się Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, Menuet na orkiestrę Ignacego Jana Paderewskiego oraz Suita z „West Side Story” Leonarda Bersteina.

Koncert będzie też okazją do uhonorowania wszystkich szlachetnych darczyńców.

Projekt Hoover Table to projekt wyjątkowy. Łączy w sobie bowiem historię – historię stosunków polsko-amerykańskich z podkreśleniem pięknej idei pomocy humanitarnej w osobie prezydenta Herberta Hoovera, wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także odwołuje się do tego co w nas najlepsze – do bezinteresownej chęci wspierania innych. Traktujemy to jako pierwszą edycję projektu, ale mamy szczerą nadzieję, że przed nami kolejne. Gorąco zapraszamy zatem do włączenia się w projekt. Stoliki Hoovera czekają.

 

Więcej o projekcie: www.hoovertable.pl

Partnerzy projektu:


Urząd Miasta Krakowa

Konsulat Generalny USA w Krakowie

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce, Odział Kraków/Katowice

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie

Polski Instytut Filantropii

Krakowskie Biuro Festiwalowe

Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-09-24
Data aktualizacji: 2018-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź