Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dni Austrii 2018

Konsulat Generalny Austrii w Krakowie zaprasza w październiku i listopadzie do udziału w kolejnej edycji Dni Austrii. Przygotowany został bogaty program wydarzeń kulturalnych - wystawy, koncerty, prezentacje książek - mających na celu promocję austriackiej kultury, historii i sztuki.

DNI AUSTRII 2018 zostaną uroczyście zainaugurowane podczas koncertu z okazji Święta Narodowego Austrii w czwartek 25 października o godz. 19:30 w Filharmonii Krakowskiej. Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zostanie wykonane przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego Gabriela Feltza.

Już we wtorek 23 października o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się wykład prof. Włodzimierza Borodzieja pt. „1918. Kultura Nowej Europy - Austria”. Podczas wykładu poznamy sytuację polityczną i społeczną w Austrii po I wojnie światowej. Wykład jest imprezą towarzyszącą wystawie „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”.

Jednym w ważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji Dni Austrii jest polska premiera filmu „Julius Madritsch. Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Jest to film dokumentalny, przedstawiający działalność wiedeńskiego kupca, określanego mianem „drugiego Schindlera”, który prowadził na terenie Krakowa, Tarnowa i Bochni szwalnie zatrudniając w nich setki Żydów chroniąc dużą część z nich przed zagładą. Twórcą filmu jest Piotr Szalsza, a producentem Wiedeńsko-Krakowskie Stowarzyszenie Kulturalne. Premiera filmu odbędzie się  7 listopada o godz. 18:00 w Żydowskim Muzeum Galicja. Po pokazie odbędzie się rozmowa z jego twórcami.

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wystawa „Zderzacz kultur. Sztuka postegzotyczna”. Goschka Gawlik, kuratorka z Wiednia, w swoim autorskim projekcie, ukazuje sztukę współczesną, która powstaje w globalnej wiosce. Artyści europejscy chętnie odwołują się do znaków, symboli i stereotypów z obszaru Dalekiego Wschodu. Artyści z Azji prowadzą z kulturą zachodnią swoisty dialog-grę. Prezentowane prace nasycone znaczeniami wchodzą ze sobą w relacje, nabierając przez to nowych znaczeń. Tytułowy zderzacz kultur nie oznacza konfrontacji, ale tworzenie nowych jakości artystycznych. Na wystawie pokazane zostaną min. prace Austriaków oraz artystów reprezentowanych przez austriackie galerie. Wernisaż wystawy w piątek 9 listopada o godz. 18:00.

Stałe miejsce w programie Dni Austrii zajmuje Trakl-Tat, będący szeregiem wydarzeń organizowanych wspólnie przez Konsulat Generalny oraz  Fundację Promocji Kultury „Urwany Film” skupionych wokół postaci austriackiego poety Georga Trakla, zmarłego w Krakowie 3 listopada 1914 r.

We wtorek, 13 listopada o godz. 18:00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w  Krakowie (wejście od ul. Szujskiego) odbędzie się prezentacja książki „Topografie poezji Georga Trakla”, będącej zapisem wystąpień uczestników zeszłorocznej sesji naukowej, zorganizowanej wraz z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W publikacji znalazły się referaty czołowych polskich germanistów zajmujących się tematyką „traklowską”.

W środę, 14 listopada o godz. 19:00 do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbędzie się premiera spektaklu „Trakl Nieskończony” w reż. Pawła Zapendowskiego.  Będzie to kolejny, po „Nocy Trakla”, spektakl omawiający biografię tego austriackiego poety, tym razem z perspektywy osób które żyły albo zetknęły się z poetą.

Z kolei podczas gali finałowej 4. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla poznamy laureatów tegorocznej edycji konkursu. Liczba prac nadsyłanych na konkurs (w tym roku aż 190) oraz ich wysoki poziom świadczy o jego rosnącej popularności. W ramach gali odbędzie się widowisko słowno-muzyczne „Muzyka Łuku Karpackiego” w wykonaniu Krzysztofa Trebunia-Tutki i kapeli góralskiej „Śleboda”. To forma opowieści o istocie karpackiej góralskości przeplatana muzyką z różnych stron dawnej Galicji i Europy środkowo-wschodniej. Zapraszamy w piątek, 16 listopada na godz. 18:00 do Żydowskiego Muzeum Galicja.

Dla sympatyków jazzu przygotowano koncert austriackiej grupy Niko Lepold Quartet. W swoich aranżacjach muzycy z Wiednia skupiają się na wykonywaniu repertuaru bazującego nie tylko na jazzie tradycyjnym, nie pozostają także obojętnymi na innowacje. W kompozycjach i aranżacjach Leopolda odnajdujemy zarówno wpływy nowoczesnego jazzu, popu ale i muzyki klasycznej. Zespół zagra w czwartek 22 listopada o godz. 21:00 w klubie jazzowym Piec Art.

Tematem spotkania, będącego wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Conrada, jest książka „Proza podróżna” Josepha Rotha poruszająca szeroko rozumiana podróż i związane z nią sytuacje życiowe. Spotkanie „Proza w podróży” odbędzie się w sobotę, 27 października o godz. 17.00 w Synagodze Wysokiej.

Z kolei 12 listopada godz. 18.00 w Domu Norymberskim zaplanowano spotkanie z uznaną austriacką pisarką Barbarą Frischmuth. Polskie wydanie jej książki „Klosterschule” („Szkoła klasztorna”), które trafi na polski rynek będzie tematem spotkania.

Prace austriackich twórców zostaną zaprezentowane także w tym roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda & Anima oraz na Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab. W ramach tego drugiego 23 października o godz. 19:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki z Austrii zobaczymy Spritzerbot – performance przygotowany przez międzynarodową grupę artystyczno-techniczno-filozoficzną monochrom feat. Thomas Preindl, a 25 października o godz. 20:00 performance taneczny grupy Bodyline.

Wszystkim zainteresowanym relacjami krakowsko-wiedeńskimi proponujemy udział w spacerze z przewodnikiem śladami osób związanych zarówno z dzisiejszą stolicą Austrii jak i dawną stolicą Polski. Spacer „Krakowscy Wiedeńczycy, Wiedeńscy Krakowianie” organizowany jest we współpracy z Żydowskim Muzeum Galicja i rozpocznie o godz. 10:00 w niedzielę 18 listopada. Start przed wejściem do muzeum. Ciekawą propozycją jest także oprowadzanie po Krakowie śladami austriackimi w języku niemieckim. Na spacer zapraszamy już w niedzielę, 21 października o godz. 9:00, start przed Instytutem Austriackim, ul. Cybulskiego 9.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-10-22
Data aktualizacji: 2018-11-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź