Promują kulturę ormiańską w Krakowie

Kulturę krajów kaukaskich, w szczególności Gruzji i Armenii, Polacy od dawna darzą sympatią i zainteresowaniem. Miłośników ormiańskich obyczajów i kuchni z pewnością zainteresuje projekt pt. „Wiosennym krokiem po Krakowie”, na który złożą się multimedialne prezentacje, pokaz tradycyjnych tańców ormiańskich oraz smaczny poczęstunek w postaci tamtejszych smakołyków.

Promują kulturę ormiańską w Krakowie
Fot. materiały prasowe

„Wiosennym krokiem po Krakowie” to inicjatywa organizacji polonijnej „Polska Rodzina”, aktywnie wspierającej kulturę polska na obczyźnie. Działania organizacji mają na celu realizowanie projektów, które integrują lokalną Polonię w Armenii i wpływają pozytywnie na jej wizerunek, jak również propagowanie polsko–ormiańskiej wymiany kulturalnej, pogłębianie wiedzy o Polsce, jej historii i kulturze. Dzięki współpracy z domami kultury, w ramach projektu „Wiosennym krokiem po Krakowie” do Krakowa zawita żeńska grupa taneczna Nazenik Dance Studio, pod kierownictwem Aidy Mkrtchyan.

Członkinie Nazenik Dance Studio tworzą tancerki występujące na co dzień na ormiańskich i zagranicznych scenach. Grupa specjalizuje się w tradycyjnym tańcu ormiańskim, wykonywanym w oryginalnych strojach. Podczas występu tancerki zmieniają ubiór kilkakrotnie, by móc zaprezentować jak najwięcej elementów kultury ludowej Armenii.

Grupa wystąpi w Krakowie trzykrotnie: 22 marca, o godz. 17.00 w Domu Kultury SM „Nowy Bieżanów” (ul. Aleksandry 11), 24 marca, o godz. 11.30 w Domu Kultury Mydlniki (ul. Balicka 289) oraz 26 marca wspólnie z zespołem „Małe Słowianki” w Krakowskim Centrum Kultury, gdzie występowi towarzyszyć będzie lekcja podstaw ormiańskiego tańca dla chętnych.

„Wiosennym krokiem po Krakowie” to nie tylko taniec. Podczas trzech wieczorów poświęconych tematyce ormiańskiej będziemy mogli zobaczyć także prezentację multimedialną Marzeny Kurach-Aghamiryan prezeski stowarzyszenia „Polska Rodzina” oraz jej zastępczyni Joanny Yeritsyan. Obie panie to przewodniczki, oprowadzające na co dzień polskie wycieczki po Armenii. Ich prezentacja przybliży kulturę i tradycje tego interesującego kraju. Na gości czekać będzie również poczęstunek, podczas którego będzie można spróbować prawdziwych ormiańskich smakołyków, przywiezionych przez przedstawicieli „Polskiej Rodziny” specjalnie na tę okazję.

Pokaż metkę
Autor: MONIKA JAGIEŁŁO
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie