René Goscinny i jego bohaterowie w Bibliotece Kraków

„W kręgach komiksowych nikt nie waha się przed nazwaniem komiksu dziewiątą sztuką”, powiedział Frédéric de Touchet, Konsul Generalny Francji w Krakowie, witając zgromadzonych na wernisażu wystawy gości.

René Goscinny i jego bohaterowie w Bibliotece Kraków
Fot. Biblioteka Kraków

Inauguracja wystawy odbyła się w Bibliotece Kraków (Filii nr 46) przy ul. Limanowskiego 4. Kolekcja została udostępniona publicznie dzięki uprzejmości jej właściciela, Wojciecha Jamy, wielkiego entuzjasty świata komiksowego i twórcy Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Halina Szłapa, Zastępca Dyrektora Biblioteki Kraków, przypomniała, że data wernisażu - 28 sierpnia 2019 r. - to również data Światowego Dnia Czytania Komiksów, podkreślając tym samym nieprzypadkowe umiejscowienie wydarzenia w kalendarzu.

Zebrani przedstawiciele kilku pokoleń wnikliwie zapoznawali się z różnorodnymi eksponatami związanymi z historią bohaterów stworzonych przez René Goscinnego: kolorową, metrową figurą Asterixa, książkami o przestrzennie rozkładanych stronach, z opowieściami o przygodach Mikołajka, komiksami o Lucky Lucku i grami planszowymi. Powróciły wspomnienia z dzieciństwa, które często przewijały się wśród rozmów kuluarowych. Niegasnące zainteresowanie twórczością René Goscinnego pozwala mieć pewność, że również w przyszłości jego prace będą bawić i pobudzać wyobraźnię kolejnych pokoleń czytelników.

René Goscinny (1926-1977)- francuski scenarzysta, pisarz i reżyser filmowy polskiego pochodzenia. Jeden z najpopularniejszych twórców komiksu europejskiego, twórca postaci Asterix i Obelix, Lucky Luke oraz Mikołajek.

Ekspozycję można oglądać od 28 sierpnia do 30 września w Filii nr 46 przy ul. Limanowskiego 4.

Biblioteka Kraków

 

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie