Bratysława

Historie pałacowe - ratusz w Bratysławie

Kontynuując pałacowo-muzealną odsłonę ratuszowego cyklu prezentujemy siedzibę Burmistrza słowackiej stolicy. Primator Bratysławy urzęduje, analogicznie jak jego odpowiednik z Bordeaux, w klasycystycznym budynku powstałym ongiś na zlecenie dostojnika duchowieństwa, czyli Pałacu Prymasowskim, jednym z najpiękniejszych budynków stolicy Słowacji.

Kraków chce być miastem dodatnim energetycznie

Kraków dołączył do siedmiu innych europejskich miast: Amsterdamu, Bilbao, Budapesztu, Matosinhosu, Rygi, Kopenhagi i Bratysławy które współtworzą projekt ATELIER. Ma on pokazać innowacyjne rozwiązania wdrażane w Amsterdamie i Bilbao w zakresie oszczędzania energii. Pozostałe miasta, w tym Kraków, będą powielać i wdrażać u siebie skuteczne rozwiązania, a tym samym – służyć jako miejsca testowe dla zakładanych w przyszłości inteligentnych metropolii.

Słowacka prezentacja w Krakowie „Dni Sztuki Dwóch Narodów”

29 października w Krakowie odbyła się słowacka prezentacja kulturalna organizowana pod hasłem „Dni Sztuki Dwóch Narodów” w ramach 13. Europejskiego Dnia Rodziców i Szkół. Głównym partnerem wydarzenia był Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie.

75. rocznica Słowackiego Powstania Narodowego

W środę, 28 sierpnia Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z Małżonką wziął udział w uroczystości zorganizowanej w Willi Decjusza przez Konsula Generalnego Republiki Słowacji w Krakowie Tomáša Kašaja z okazji 75. rocznicy Słowackiego Powstania Narodowego.

Nowe otwarcie w kontaktach krakowsko-słowackich

W czwartek, 22 listopada 2018 r. wizytę kurtuazyjną Prezydentowi Miasta Jackowi Majchrowskiemu złożył nowy Ambasador RP w Bratysławie  Krzysztof Strzałka.

Bratysława w Europie - Europa w Bratysławie. Nowa wystawa

Biblioteka Kraków zaprasza do swojej filii na os. Zgody 7 na wystawę fotograficzną „Bratysława w Europie – Europa w Bratysławie”, zorganizowaną we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie oraz Konsulatem Republiki Słowackiej w Krakowie w ramach wakacyjnego projektu „Wyszehradzkie lato w Bibliotece Kraków”.

Rozstrzygnięcie konkursu

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana wraz z Konsulatem Generalnym Republiki Słowacji w Krakowie zaprosiły uczniów małopolskich klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych (całe klasy) do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego „Słowacja – bliska i ciekawa”. Patronat honorowy nad tym projektem objął Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Znamy zwycięzców!

Kolejna edycja projektu bożonarodzeniowego Mosty Między Miastami

W sobotę, 9 grudnia, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyło się doroczne spotkanie młodzieżowych zespołów artystycznych ze Słowacji,  Ukrainy i Krakowa w ramach projektu „Mosty Między Miastami”.

SMART&GREEN. O zieleni miejskiej w międzynarodowym gronie

Skuteczne zarządzanie zielenią miejską jest ważnym zadaniem władz lokalnych, a zarazem obszarem aktywności obywateli. W celu wymiany doświadczeń w tym zakresie Prezydent Jacek Majchrowski zaprosił zagraniczne miasta partnerskie i organizacje do udziału w międzynarodowym seminarium „SMART&GREEN”. Wydarzenie odbyło się w Krakowie w dniach 22-23 maja 2017 r.

Wystawa „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce gościły bezcenne obrazy i rzeźby z wielu muzeów i kościołów Słowacji. Ekspozycję „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” dopełniły zabytki z Węgier, Ukrainy i Polski – w sumie prezentowanych było blisko 160 dzieł sztuki. Wystawę można było oglądać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie od 10 lutego do 23 kwietnia 2017 r.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie