Budapeszt

Kraków chce być miastem dodatnim energetycznie

Kraków dołączył do siedmiu innych europejskich miast: Amsterdamu, Bilbao, Budapesztu, Matosinhosu, Rygi, Kopenhagi i Bratysławy które współtworzą projekt ATELIER. Ma on pokazać innowacyjne rozwiązania wdrażane w Amsterdamie i Bilbao w zakresie oszczędzania energii. Pozostałe miasta, w tym Kraków, będą powielać i wdrażać u siebie skuteczne rozwiązania, a tym samym – służyć jako miejsca testowe dla zakładanych w przyszłości inteligentnych metropolii.

Budapeszt w fotografii Jacka Balcewicza

Belváros-Lipótváros to tytuł wystawy fotograficznej Jacka Balcewicza zorganizowanej staraniem Muzeum Fotografii, a prezentowanej w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego u stóp Wawelu przy ul. Powiśle 11.

Europejskie Dziedzictwo Kulturowe - muzyka, która łączy

Krakowskie szkoły muzyczne są aktywnym uczestnikiem projektów programu Erasmus +. W tym roku zakończył się projekt pn. „Muzyka narodowa krajów Europy jako perspektywa edukacyjna i zawodowa młodzieży muzycznej” realizowany przez partnerskie szkoły: koordynującą Szkołę Muzyczną I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, NUMSI „Prof. Pancho Vladigerov” z Burgas, Szkołę Muzyczną im. Kroó w Budapeszcie oraz Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie,  

Krakowscy uczniowie w Budapeszcie

Na początku września 2019 r. uczniowie dwóch krakowskich szkół podstawowych: SP nr 37 i SP nr 124 uczestniczyli w obozie językowo-sportowym dla młodzieży z Budapesztu i Krakowa. Wyjazd odbył się na zaproszenie Urzędu Miasta naszego bliźniaczego Budapesztu i organizacji MOZAIK. O tym co zobaczyli i czego nauczyli się młodzi krakowianie podczas pobytu w węgierskiej stolicy napisała dla nas towarzysząca im nauczycielka języka angielskiego Pani Joanna Wołek.

Światowe dziedzictwo i tradycja - krakowscy uczniowie w Budapeszcie

W dniach 27-31 sierpnia 2019 r. w Budapeszcie (Węgry) odbył się międzynarodowy program dla szkół podstawowych nt. światowego dziedzictwa kultury.  Był on kontynuacją programu edukacyjnego OWHC, zainicjowanego w ubiegłym roku w Bańskiej Szczawnicy. Organizatorem programu była dr Katalin Kiss, architekt, ekspert ds. projektów edukacyjnych dla dzieci, a finansował go Sekretariat Regionalny Miast Europy Środkowo-Wschodniej Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) przy wsparciu Miasta Budapeszt.

Zakochani… w Krakowie

Jeszcze w zimie opisali dlaczego weekend w Krakowie to doskonały pomysł dla zakochanych, a nasze miasto zobaczyli w upalnej czerwcowej odsłonie.

Wizyta Burmistrza Budapesztu

W środę, 5 czerwca Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Burmistrzem Budapesztu Istvánem Tárlosem. 

Angielski i sztuka na obozie edukacyjnym w Budapeszcie!

Urząd Miasta Budapesztu we współpracy z budapeszteńską miejską jednostką edukacyjną MOZAIK organizują letni obóz edukacyjny dla uczniów z Budapesztu i Krakowa.

Budapeszt z tytułem European Best Destination 2019!

Węgierski Bliźniak Krakowa uznany został za jedno z najpiękniejszych i najbezpieczniejszych miast na świecie.

Cracow Singers w Budapeszcie

21 kwietnia 2018 roku w Liszt Academy Concert Center w Budapeszcie, odbyła się węgierska premiera kompozycji Lery Auerbach pn. „72 Angels. In splendore lucis”, w wykonaniu Cracow Singers oraz Rascher Saxophone Quartet. Koncert objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie