Wydarzenia kulturalne w Domu Krakowskim w Norymberdze w 2019 r.

KRAKERS
12-14 kwietnia 2019 r.

Róża Duda i Michał Soja „Zauberberg” (3 dniowa akcja w Domu Krakowskim)
Kuratorki: Paulina Olszewska i Katarzyna Prusik-Lutz

Wystawa Róży Dudy i Michała Soi pt. „Zauberberg” odbyła się w ramach znanego krakowianom KRAKERSA. Norymberczycy po raz pierwszy  mogli zapoznać się z dorobkiem artystycznym tego krakowskiego duetu i w symboliczny sposób uczestniczyć w krakowskim tygodniu sztuki Cracow Art Week KRAKERS.

Prezentacja artystów była przygotowana specjalnie z myślą o Domu Krakowskim i dostosowana do jego specyficznego charakteru, a także do aktualnej sytuacji budynku, którego fasada jest obecnie w remoncie. KRAKERS w DK 04.2019

Wielkoformatowa projekcja filmu oraz instalacja wideo artystów po raz kolejny zawładnęły budynkiem Domu.

3 dniowy maraton zakończył niedzielny brunch z artystami, który przedłużył się aż do godzin wieczornych.

Foto: Katarzyna Prusik-Lutz

 

Blaue Nacht
4/5 maja 2019 r.

Przy subtelnym dźwięku syntezatorów, w oparach instalacji Adama Cmiela …BLAUE NACHT 2019...

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się pod hasłem Piekło-Niebo.

Adam Cmiel - norymberski artysta polskiego pochodzenia - przygotował instalację artystyczną, która już tuż po przekroczeniu progu Domu Blaue Nacht DK 2019Krakowskiego wciągała gości w magiczną grę niebiańsko-piekielnych skojarzeń.

Kolorowe światła, mgła towarzyszyły gościom w drodze na symboliczna górę.

W sali koncertowej, czekali muzycy z zespołu Romantic Fellas. Od teraz także muzyka prowadziła widzów dalej, do ostatniego przystanku w podroży do nieba, gdzie zagadkowe obiekty Cmiela, stymulując wyobraźnie gości otwierały drogę do interpretacji tematu tegorocznej niebieskiej nocy.

Mimo mroźnej pogody publiczność norymberska bardzo dopisała i ciepło przyjęła zespół Romantic Fellas z Krakowa oraz prezentację Adama Cmiela.

Foto: Katarzyna Pfeiffer


Festiwal Filmu Polskiego14. Festiwal Filmu Polskiego w Norymberdze
2-8 maja 2019 r.

Maj to w Norymberdze tradycyjnie już czas Festiwalu Filmu Polskiego: Polnische Filmwoche.

Jak co roku publiczność - fani polskiego kina - dopisała, wypełniając po brzegi sale kinowe na każdym sensie festiwalu.

W kinie Cinecitta zaprezentowano siedem najbardziej interesujących produkcji filmowych ostatniego roku w oryginalnej wersji językowej z niemieckimi napisami. Filmem otwarcia był głośny film Wojciecha Smarzowskiego „Kler”, a gościem specjalnym tegorocznego festiwalu Janusz Gajos.

Kolejne filmy to "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, "Córka trenera" Łukasza Grzegorzka, "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego, "Nina" Olgi Chajdas, "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka oraz "Atak paniki" Pawła Maślony.

Ostatni, dodatkowy ósmy dzień festiwalu, to specjalny pokaz filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowkskiego oraz uroczyste zakończenie festiwalu w restauracji kina Cinecitta. Janusz Gajos - Festiwal Filmu Polskiego 2019

Wierni widzowie - kolekcjonerzy biletów filmów prezentowanych w ramach tegorocznego pokazu - jak co roku, mogli liczyć na niespodziankę w  postaci gadżetów Polnische Filmwoche i Stowarzyszenia Fajny Film.

Ten rok to dla festiwalu parę znaczących zmian: głównym organizatorem jest od 2019 roku Stowarzyszenie Fajny Film, natomiast Miasto Norymberga zaoferowało doroczne wsparcie projektu, zapewniając tym samym jego ciągłość na kolejne lata. Dom Krakowski jest głównym partnerem projektu.

Więcej o programie, organizacji imprezy oraz dalszych planach na www.polnische-filmwoche.de

Foto: Jutta Missbach


Spotkanie z Olgą Tokarczuk w ramach texttage.nürnberg
31 maja 2019 r. godz. 19.00, Gewerbemuseumsplatz

W dniach od 31 maja do 2 czerwca br. odbyła się w Norymberdze pierwsza edycja festiwalu literackiego Texttage.nürnberg.

Olga Tokarczuk - DK 2019Dom Krakowski był partnerem tegorocznej edycji, która  szczególnie skupiła się na literaturze polskiej:  gościem specjalnym obok Emilii Smechowski i Matthiasa Nawrata była Olga Tokarczuk.

Otwarta scena, warsztaty literackie, spotkania z autorami, a do tego cudowna pogoda i atmosfera dają pewność iż festiwal będzie od teraz dorocznym norymberskim świętem literatury.

Foto: Katarzyna Pfeiffer


„Rocznicowa” akcja w przestrzeni publicznej
13 lipca -15 września 2019 r.

Akcja w przestrzeni publicznej: prezentacja pary artystów z Krakowa i Norymbergi w nawiązaniu do wystawy jubileuszowej z 2016 r.

„InselKunst” runda trzecia!

W tym roku, w przestrzeni publicznej starego miasta Norymbergi, w obrębie Insel Schütt, spotkają się Kinga Nowak i Mateusz von Motz. 

Wernisaż wystawy rozpocznie się 13 lipca br. o godzinie 17:00 koncertem Eleny Steri w ogródku piwnym Restauracji Kopernikus w Domu Krakowskim. Młoda artystka ze swoim ciepłym głosem, melancholijnymi piosenkami i minimalistycznym akompaniamentem ukulele, zaprosi gości do oddawania się zadumie. To doskonały początek pięknego wieczoru! Po koncercie o godz. 18.30 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie. Kinga Nowak i Mateusz von Motz przybliżą publiczności swoja postawę twórczą oraz opowiedzą o pracy przygotowanej na wystawę. Będzie to oficjalne otwarcie wystawy InselKunst 2019, która można będzie podziwiać do 15 września br.

Jubileusz partnerstwa miast
12-13 października 2019 r.

Obchody 40.lecia podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Krakowem i Norymbergą: liczne akcje artystyczne, koncerty, wystawy oraz warsztaty dla dzieci.

ABSTRAKT
5 października 2019 r.

Wystawa artystów z Krakowa i Norymbergi w Domu Krakowskim.

Jesienne prezentacje polskiej i krakowskiej sceny muzycznej
październik - listopad 2019 r.

Utrzymane w tradycji dotychczasowego festiwalu PolenAllergie serie koncertów (11-te wydanie)

Warsztaty plastyczne dla dzieci
marzec – grudzień 2019 r.

Kolejna edycja warsztatów plastycznych dla dzieci w oparciu o krakowskie legendy oraz wydaną przez Dom Krakowski książeczkę.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie