Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szkocki październik w Krakowie

W październiku 2014 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Lord Provost Edynburga Donald Wilson podpisali deklarację o kontynuacji współpracy partnerskiej między miastami. Miesiąc ten był okazją do bliższego zapoznania się ze szkocką kulturą w rozmaitych odsłonach. Miasto Edynburg było także specjalnym gościem Festiwalu Conrada!

Scotpipe Band - zespół dudziarzy ze stolicy Szkocji – towarzyszył oficjalnej delegacji miasta Edynburg. Dudziarzy mogliśmy posłuchać w Krakowie dwukrotnie: 20 października na Rynku Głównym (gdy na Wieży Ratuszowej zapalona została latarnia Festiwalu Conrada) oraz 21 października. Dudziarze przemaszerowali z Rynku Głównego do Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle, gdzie zagrali podczas otwarcia multimedialnej wystawy fotograficznej „City Lights – Światła Miast" w Metaforma Cafe.

„City Lights – Światła Miast" to fotografie Krakowa i Edynburga wykonane techniką light painting przez zauroczonego Krakowem, młodego szkockiego fotografika Alexa Ingle. Wystawa, zorganizowana przez Szkocko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne we współpracy z Urzędami Miast Edynburga i Krakowa, była pokazywana we wrześniu w Bibliotece Głównej w Edynburgu. Muzyczną ilustrację do wystawy skomponował Paweł Odorowicz, zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem krakowski kompozytor. Wystawa była prezentowana w Krakowie od 21 października do 10 listopada 2014 r.

Z kolei Scotpipe to zespół dudziarzy i bębniarzy okręgu Barnton w Edynburgu, założony przez rodzinę Duncanów, pasjonatów muzyki szkockiej, którzy od 1996 r. występują w historycznych miejscach Szkocji i na całym świecie.

Kolejny edynburski akcent pojawił się podczas Festiwalu Conrada. 26 października w Massolit Book & Cafe mogliśmy się przenieść do stolicy Szkocji. Jej tradycje literackie są bardzo bogate – stąd wywodzi się doktor Jekyll i Waverley, a edynburska kafejka The Elephant House jest podobno miejscem urodzenia Harry'ego Pottera. O wszechmocnej i tajemniczej sile literatury w Edynburgu opowiedział w czasie Festiwalu Conrada James Robertson, wybitny poeta i pisarz szkocki oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Książki Nick Barley. W czasie tego spotkania z Edynburgiem można było także poznać niezwykłe rzeźby utworzone z używanych książek, które rozsławiły Edynburg, a nawet uczestniczyć w warsztatach rzeźbienia w papierze. Z kolei na rogu ulicy Brackiej i Rynku, w ramach projektu Emultipoetry, w październiku na murach wyświetlana była edynburska poezja.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-10-16
Data aktualizacji: 2015-01-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź