Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Inspirująca kreatywność Edynburga

21 października 2014 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Lord Provost Edynburga Donald Wilson podpisali umowę o kontynuacji współpracy partnerskiej między miastami. Delegacja Miasta Edynburga wzięła także udział w zapaleniu latarni Conrada na wieży ratuszowej 20 października, czyli symbolicznym otwarciu Festiwalu Conrada w Krakowie.

Wydarzenie uświetnił występ zespołu dudziarzy Scotpipes z Edynburga, który odbył się w Rynku Głównym. W tym roku Edynburg jest gościem honorowym Festiwalu Conrada. do Krakowa przyjeżdża James Robertson, wybitny poeta i pisarz szkocki, poetka Christine de Luca przeczyta kilka swoich wierszy, w tym jeden inspirowany polską mapą Szkocji, a na rogu ulicy Brackiej i Rynku, w ramach projektu „Wiersze na murach - Multipoezja" przez cały tydzień festiwalowy wyświetlana będzie szkocka poezja.
Podpisaniu Umowy o kontynuacji współpracy między Krakowem i Edynburgiem towarzyszyło otwarcie wystawy multimedialnej Światła Miast, która we wrześniu prezentowana była w Edynburgu. W wernisażu, który odbył się w Metaforma Café (CORT przy ul. Powiśle) udział wzięli m.in. Lord Provost Edynburga Donald Wilson, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Matusz oraz Prezes Szkocko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Izabela Brodzińska. Wystąpili także szkoccy dudziarze – Scotpipes, którzy przymaszerowali z Rynku Głównego Drogą Królewską budząc duże zainteresowanie i entuzjazm widzów. Tego wieczoru u stóp wawelskiego zamku była prawdziwie szkocka atmosfera!
Prezydenci Krakowa i Edynburga, patrząc na piękne fotografie miast, podkreślali, że łączy je wiele podobieństw: wyjątkowość atmosfery, bogactwo dziedzictwa architektonicznego i kulturowego oraz podobne wyzwania. Najważniejsze są jednak przyjacielskie kontakty i wspólne projekty, które od prawie 20 lat są realizacją postanowień kolejnych umów o współpracy. Kraków i Edynburg współpracują w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Duży potencjał naukowy i artystyczny miast stwarza możliwość rozwoju przemysłów kreatywnych. Dodając do tego fakt, że obydwa miasta słyną z licznych festiwali, przed Krakowem i Edynburgiem rozwijają się bogate możliwości wzajemnych inspiracji.
W czasie literackiego spaceru po Krakowie edynburska delegacja miała okazję poznać zakątki naszego miasta związane z krakowskimi poetami i pisarzami, np. Szufladę Szymborskiej czy salony Hotelu Grand. Niektóre z projektów, np. literackie ławeczki na krakowskich Plantach tak bardzo się spodobały szkockim gościom, że powstaną także w Edynburgu. Donald Wilson jeszcze jako Radny Edynburga odwiedzał Kraków ponad 15 lat temu i uczestniczył w realizacji projektu poświęconego rewitalizacji Kazimierza. Dlatego z wielkim zainteresowaniem odwiedził teraz Kazimierz i Podgórze i był pod dużym wrażeniem zmian jakie tam się dokonały.
Jako miasta historyczne, wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO, Kraków i Edynburg stoją przed kolejnymi wyzwaniami obejmującymi inicjatywy, rozwiązania prawne i realizacje w zakresie przestrzeni miejskich związane z osiągnięciem cech smart cities, czyli „miast nastawionych na skuteczność w działaniach i zapewnienie wysokiej jakości życia mieszkańców przez stworzenie pozytywnych relacji – współfunkcjonowania infrastruktury, organizacji i ludzi, którzy w tym środowisku żyją i pracują" (definicja z wniosku projektowego Horizon 2020). Przyszła współpraca między Krakowem i Edynburgiem będzie obejmować m.in. wspólne opracowanie wniosku projektowego i jego realizację, o ile uzyska on dofinansowanie ze środków unijnych.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w FOTOKRONICE Miasta Krakowa!

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2014-10-23
Data aktualizacji: 2014-10-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź