Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Konkurs na projekt wykorzystania krakowskiego tartanu rozstrzygnięty

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu na pomysł wykorzystania krakowskiego tartanu. Przysłano 12 zgłoszeń konkursowych obejmujących 16 pomysłów, a 5 osób przysłało po 2 projekty. 4 uczestników nie dopełniło formalności wymaganych regulaminem Konkursu, dlatego ich projekty nie mogły zostać wzięte pod uwagę przy ocenie. A oceniano m.in. estetykę projektu, jego funkcjonalność oraz realne – tj. finansowe i logistyczne – możliwości jego realizacji. 

Fot. Kraków Otwarty na Świat

Jury konkursowe zdecydowało, że nagrodę główną otrzyma projekt Davida McGirra pn. Tartan Tram, czyli tramwaj ozdobiony motywem tartanu. Nagrodą jest realizacja projektu,  po uzgodnieniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie wszystkich szczegółów technicznych, a planowany termin ekspozycji tartanu na tramwaju to rok 2018.

Wśród innych propozycji znalazło się m.in.: zastąpienie kolorystyki czapraka Lajkonika z bordowej na wzór tartanu; wykorzystanie serwet i bieżników w motywach tartanu przy dekoracji sal w krakowskim Magistracie; zamianę tapicerki siedzisk foteli w pojazdach komunikacji miejskiej na motywy z tartanem; wprowadzenie elementów strojów służbowych pracowników Urzędu Miasta Krakowa w kolorach tartanu, a także pomysł „opakowania” tartanem krakowskich zabytków, pomników czy drzew.

David McGirr zapytany dlaczego właśnie tramwaj? – odpowiedział, że zarówno tartan, jak i tramwaj jest ...środkiem komunikacji! Tartan jest przecież znakiem, który informuje o przynależności do klanu, rodziny, miejsca lub organizacji. Krakowska szkocka krata komunikuje o przyjaźni między Krakowem i Edynburgiem, a tramwaj jest jednym z najważniejszych elementów systemu komunikacji miejskiej. Gdy David przeczytał o konkursie na pomysł wykorzystania tartanu, od razu przyszedł mu na myśl tramwaj, który jest mocno wpisany w życie miasta i jego mieszkańców. Krakowska szkocka krata jest już jednym  z oficjalnych symboli Krakowa, ale nie jest jeszcze znana wszystkim mieszkańcom, dlatego trzeba im o niej opowiedzieć, a tramwaj zrobi to znakomicie. Szukając informacji przez #szkockakratadlakrakowa będzie można poznać historię powstania krakowskiego tartanu, a także dowiedzieć się, że każdy z nas może wykorzystać wzór kraty w celach niekomercyjnych, a w szczególności jako wzór strojów, ich elementów, materiałów promujących Kraków czy motywów dekoracyjnych tworzonych przez instytucje i osoby prywatne. Podobnie, jak w przypadku wykorzystania logotypu Krakowa, także i tutaj konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności, które są określone w Biuletynie Informacji Publicznej, http://www.bip.krakow.pl/, (e-Urząd, usługi-procedury, Kancelaria Prezydenta).

Zwycięzca konkursu, David McGirr, który w Szkocji był policjantem i detektywem, ożenił się z krakowianką i mieszka w Krakowie od 2011 r. Prowadzi portal dla obcokrajowców mieszkających w naszym mieście: Kraków Expats Directory (krakowexpats.pl), Youtube Channel  - Kraków TV, a także - jako że jego pasją jest fotografia – organizuje zwiedzanie naszego miasta w ramach Kraków Photo tours – fotograficznych wycieczek po mieście. 

Czy krakowski szkocki tartan stanie się popularny wśród krakowian? Mamy nadzieję, że tak. Oprócz tego, że jest nasz, jest też bardzo ładnym, kolorowym wzorem.  No i w tym sezonie przyszła moda na kraty...

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-11-30
Data aktualizacji: 2017-12-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź