Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Polacy mistrzami niemieckiej piłki nożnej? Nietypowa konferencja we Frankfurcie nad Menem

4 września, w ramach kwalifikacji do udziału w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2016, na stadionie Commerzbank Arena w naszym partnerskim mieście Frankfurcie rozegrany został mecz pomiędzy drużynami narodowymi Polski i Niemiec. Z tej okazji dzień wcześniej, 3 września we frankfurckim Ratuszu Römer odbyło się wydarzenie nietypowe: konferencja pn. „Polacy mistrzami niemieckiej piłki nożnej?".

Program sympozjum poświęconego „polsko-niemieckim miejscom pamięci w sferze piłki nożnej" obejmował wystąpienia na temat społecznego i politycznego znaczenia dyscypliny sportowej, na którą w Niemczech - a szczególnie w Zagłębiu Ruhry - silny wpływ wywarli przybyli z polskich terenów robotnicy. Jako wymowny przykład udziału Polaków w rozwijaniu niemieckiej piłki nożnej wymieniany jest klub FC Schalke 04 z Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry. W okresie międzywojennym z uwagi na dużą liczbę polsko brzmiących nazwisk określany on bywał jako „klub Polaczków i proletariuszy". Dzisiaj wizerunek Polaka grającego w Bundeslidze jest zupełnie inny. Któż nie zna takich polskich „bohaterów" niemieckiej piłki nożnej jak np. Ernst Willimowski, Stefan Majewski, Miroslav Klose czy Lukas Podolski? Nie wspominając o Robercie Lewandowskim. Osoby tych piłkarzy stanowią swoiste polsko-niemieckie miejsca pamięci, kształtujące wolną od stereotypów pamięć zbiorową naszych narodów.

Inicjatorem spotkania we frankfurckim Ratuszu było Stowarzyszenie „Nigdy więcej. Inicjatywa Dnia Pamięci w niemieckiej piłce nożnej". Uczestników konferencji powitał Nadburmistrz Frankfurtu Peter Feldmann. W sympozjum wzięli udział polscy i niemieccy naukowcy, dziennikarze, działacze sportowi i sami sportowcy.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-09-02
Data aktualizacji: 2015-09-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź