Symbolizm, Havel i… edukacja. Wizyta delegacji miasta Ołomuniec

Otwarcie w MCK wystawy poświęconej symbolizmowi na ziemiach czeskich i ekspozycji zdjęć Oldřicha Škáchy dokumentujących życie Václava Havla, a także spotkanie z Tadeuszem Matuszem, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, to główne punkty programu wizyty oficjalnej delegacji Ołomuńca w Krakowie w dniu 6 maja 2014 r.

Symbolizm, Havel i… edukacja. Wizyta delegacji miasta Ołomuniec
Fot. Urząd Miasta Ołomuńca

Niespełna dwa tygodnie od czasu wizyty oficjalnej delegacji miasta Krakowa w Ołomuńcu, nasze miasto odwiedzili przedstawiciele władz dawnej stolicy Moraw: I Zastępca Burmistrza Ołomuńca odpowiadający za sprawy ekonomiczne Ivo Vlach, II Zastępca Burmistrza Ołomuńca ds. Edukacji Ladislav Šnevajs oraz reprezentująca Departament ds. Współpracy Zagranicznej Marie Jadrníčková. Podczas spotkania gabinetowego z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Matuszem strony m.in. zainicjowały  wzajemną wymianę doświadczeń w dziedzinie edukacji (zanalizowane zostały podobieństwa i różnice pomiędzy czeskim i polskim systemem oświaty w aspektach: organizacyjnym, zarządczym  i programowym), wyrażając nadzieję na owocną współpracę Krakowa i Ołomuńca i realizację wspólnych projektów.

W drugiej połowie dnia goście z Ołomuńca, wspólnie z Prezydentem Tadeuszem Matuszem wzięli udział w wernisażu dwóch nowych ekspozycji w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, wpisujących się w „Program Współpracy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej na lata 2014-2016": wystawy „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914" przygotowanej we współpracy MCK z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i praskim wydawnictwem „Arbor Vitae" oraz wystawy zdjęć Oldřicha Škáchy „Václav Havel na wyciągnięcie ręki". W wydarzeniu uczestniczyli również m.in.: Wiceminister Kultury Republiki Czeskiej Kateřina Kalistová, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń,  Ambasador Republiki Czeskiej w RP J.E. Jakub Karfík, a także przedstawiciele świata kultury i krakowskiego korpusu dyplomatycznego.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających od 7 maja do 7 września 2014 r. Warto podkreślić, że zagadnienie czeskiego symbolizmu, który swoją wartością nie ustępował symbolizmowi we Francji czy Belgii, po raz pierwszy zostało w Polsce przedstawione na tak szeroką skalę. Na wystawie „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914" obejrzeć można ponad 200 prac – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i obiektów ceramicznych – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. 11 maja (niedziela), o godz. 12.00 odbędzie się zwiedzanie wystawy w towarzystwie jej kuratorki, Natalii Żak.

Z kolei wystawa fotograficzna „Václav Havel na wyciągnięcie ręki" prezentowana jest w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury. Ekspozycja przybliża postać Václava Havla – opozycjonisty, męża stanu, pisarza i dramaturga, człowieka-ikony – widzianą przez pryzmat powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat fotografii Oldřicha Škáchy, który towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat. Zebrany przez niego materiał złożył się na unikalny portret wybitnej osobowości.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie