Przedstawiciele władz Bagdadu z wizytą w Krakowie

19 maja 2014 r. z jednodniową wizytą w Krakowie gościli przedstawiciele władz stolicy Iraku – Bagdadu.

Przedstawiciele władz Bagdadu z wizytą w Krakowie
Fot. Wiesław Majka

Z przedstawicielami władz irackiej stolicy: Dyrektorem Biura Mera Bagdadu Ibrachimem Hamzą oraz Dyrektorem Generalnym Biura Sekretarza Bagdadu Husseinem Daamim Rassne Al.-Nadwim spotkał się Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel. Prezydent Trzmiel przedstawił gościom najważniejsze osiągnięcia Krakowa, ale i wyzwania stojące przed naszym miastem.

Z największym zainteresowaniem gości spotkały się flagowe projekty infrastrukturalne Krakowa: Krakowski Szybki Tramwaj, czy Zakład Termicznej Przeróbki Odpadów. Problemy infrastrukturalne to bowiem największa bolączka współczesnego Bagdadu. Stolica Iraku została w dużej mierze zniszczona podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r. i obecnie ponownie staje na nogi. Kompleksowe rozwiązanie problemów olbrzymiej, liczącej blisko 8 milionów mieszkańców metropolii nie jest łatwe, dlatego została ona podzielona na 14 dużych dzielnic. Ułatwia to w dużej mierze zarządzanie tak ogromnym organizmem miejskim.

Mimo obiektywnych trudności, ambicje władz irackiej stolicy są bardzo duże. Obecnie miastu udaje się zapewniać mieszkańcom podstawowe usługi takie jak transport miejski, czy oczyszczanie miasta zupełnie bezpłatnie. Bagdad rozwija się jednak w błyskawicznym tempie, a rozwiązane problemy zastępują nowe. Stałym problemem jest na przykład ogromne zagęszczenie ruchu ulicznego, stąd plany odbudowy oraz rozbudowy istniejącej sieci metra, czy budowy nowych parkingów.

Goście z zainteresowaniem zapoznali się z rozwiązaniami infrastrukturalnymi wdrażanymi w Krakowie, wyrażając jednocześnie nadzieję, że wymianę doświadczeń i wiedzy uda się kontynuować w trakcie kolejnych wizyt studyjnych. W trakcie pobytu w Krakowie irańska delegacja spotykała się również z przedstawicielami firmy Polimex Engineering, z której doświadczeń i usług merostwo Bagdadu może zechcieć skorzystać w przyszłości.

Wizyta w Krakowie to jeden z elementów dłuższej wizyty studyjnej irackich urzędników. Wizyta w Polsce rozpoczęła się w Warszawie, gdzie delegaci spotykali się z przedstawicielami władz miasta oraz Ministerstwa Gospodarki. W kolejnych dniach delegacja złoży wizytę w czeskiej Pradze.

Bagdad

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie