Wystartowała 13. Letnia Szkoła Wyszehradzka

Letnia Szkoła Wyszehradzka to dwutygodniowy cykl szkoleń dla młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza corocznie od 2002 roku. Tegoroczna edycja projektu odbywa się już po raz trzynasty w dniach 29 czerwca – 12 lipca. Celem projektu jest pogłębienie wiedzy na temat wyzwań regionalnych i globalnych, likwidacja wzajemnych stereotypów, budowanie więzi i przyjacielskich kontaktów.

Wystartowała 13. Letnia Szkoła Wyszehradzka
Fot. visegradsummerschool.org

W tym roku zgłoszenia przesłało 367 studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W 13. edycji projektu bierze udział 45 uczestników z 12 krajów: Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Serbii i Ukrainy. Są to studenci nauk społecznych, prawa, europeistyki, filologii, filozofii, ekonomii, historii.

Wśród ekspertów tegorocznej edycji znajdą się m.in.: wybitny bułgarski historyk kultury – Aleksander Kiossev, wicedyrektor Funduszu Wyszehradzkiego – György Varga, posłanka słowackiego parlamentu – Magdaléna Vášáryová, Generał Mieczysław Bieniek, Prof. Michał Vasecka, białoruski tłumacz, pisarz i opozycjonista – Lawon Barszczeuski oraz socjolog i filozof – Michał Łuczewski. Część debat, wykładów i spotkań będzie otwarta dla publiczności.

Część zajęć poświęcona będzie aktualnej problematyce społeczno-politycznej Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. kwestiom bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej, potencjałowi społecznemu regionu i roli oddolnych inicjatyw społecznych w przestrzeni publicznej. W bloku poświęconym kulturze zaplanowano m.in. refleksję na temat relacji technologii i sztuki, wizytę studyjną w Małopolsce oraz alternatywne zwiedzanie-grę miejską w Krakowie. 9 lipca odbędzie się również otwarty dla publiczności „Wyszehradzki Maraton Filmowy" prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne i animacje z regionu.

Dodatkowe informacje: http://villa.org.pl/villa, facebook.com/WillaDecjusza, www.visegradsummerschool.orgfacebook.com/VisegradSummerSchool.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie