Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Władze Ołomuńca z wizytą w Krakowie

14 lipca przyjechał do Krakowa, z dwudniową wizytą oficjalną, Burmistrz Miasta Ołomuńca Antonín Staněk oraz członkowie Zarządu Miasta Michal Giacintov i Filip Žáček. Celem tej wizyty były rozmowy o współpracy czeskiego Ołomuńca i Stolicy Małopolski.

Przedstawiciele władz Ołomuńca spotkali się z I Zastępcą Prezydenta Tadeuszem Trzmielem, który w imieniu Prezydenta Jacka Majchrowskiego powitał czeskich gości w naszym mieście. Tematem rozmów, prowadzonych podczas oficjalnych spotkań zarówno z Zastępcami Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem i Katarzyną Cięciak, jak i Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem, było zacieśnienie kontaktów Krakowa i Ołomuńca. Uzgodniono, iż szczególnie obiecującymi i atrakcyjnymi dla obu stron obszarami współpracy jest szeroko rozumiana wymiana kulturalna i sport (krakowscy biegacze już od dwóch lat biorą udział w ołomunieckim półmaratonie).

Oficjalne kontakty obu miast zostały zainicjowane w kwietniu 2014 r., kiedy to w ołomunieckim Muzeum Archidiecezjalnym w obecności przedstawicieli władz Krakowa otwarto wystawę "Tajemnice skrywane pod ziemią - dotknąć historii", na którą składały się fotografie autorstwa Wiesława Majki dokumentujące prace archeologiczne oraz proces budowy Muzeum Podziemnego w Rynku Głównym, prezentowane razem ze zdjęciami ukazującymi przebieg prac archeologicznych na Dolnym Rynku w Ołomuńcu. Fotografiom towarzyszyły artefakty pochodzące ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Ołomuńcu oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. 

15 lipca odbyła się konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Ołomuńca Antonína Stanka oraz  członków Zarządu Miasta Michała Giacintova i Filipa Žáčka, dotycząca perspektyw współpracy Krakowa i Ołomuńca.  

W trakcie rozmów  przedstawicieli władz Krakowa i Ołomuńca wielokrotnie podkreślano podobieństwa, jakie łączą stolicę Małopolski i Ołomuniec, tak w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Oba Miasta są skarbnicami kultury, a ich zabytki zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oba są także uznanymi i prężnie działającymi ośrodkami uniwersyteckimi. Zarówno Kraków, jak i Ołomuniec zmagają się z podobnymi problemami charakterystycznymi dla współczesnych środkowoeuropejskich miast, takich jak np. jak starzejąca się populacja czy też zbyt duże natężenie ruchu samochodowego. 

Jednym z punktów wizyty oficjalnej była konferencja prasowa z udziałem Burmistrza Ołomuńca Antonína Stanka oraz członków Zarządu Miasta Michała Giacintova i Filipa Žáčka podczas której zarysowano perspektywy rozwoju kontaktów Krakowa i Ołomuńca.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-07-15
Data aktualizacji: 2015-11-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź