Piłka nożna w służbie porozumienia ponad podziałami

W poniedziałek, 10 sierpnia 2015 r., do krakowskiego magistratu zawitała grupa młodych jerozolimskich piłkarzy wraz z opiekunami. Choć żydowsko-arabska przyjaźń i współpraca nie należą w Jerozolimie do oczywistości, dzięki piłce nożnej naszym gościom udało się pokonać stereotypy!

Piłka nożna w służbie porozumienia ponad podziałami
Fot. Archiwum UMK

W celu promowania pokojowego współżycia i współpracy między arabskimi i żydowskimi społecznościami w Izraelu, kilkunastu młodych chłopców wraz ze swoimi opiekunami trenuje piłkę nożną i uczy się jak moderować grupy dzieci w swoich dzielnicach i osiedlach.

Dwuletni projekt, który wspólnie realizują, obejmuje również zagraniczne podróże, które jeszcze bardziej otwierają młodych ludzi na różnice kulturowe i religijne. Wizyta w Polsce, w ramach której odwiedzili krakowski magistrat, jest szczególnie istotna. To na naszych ziemiach można zapoznać się z tysiącletnią historią polsko-żydowskiego współżycia i współpracy.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta bogactwo dziedzictwa kulturowego Krakowa stanowiło jedynie tło do rozmowy o historii i rozwoju sportu w naszym mieście oraz o perspektywach współpracy z tutejszymi młodymi sportowcami.

Młodzi Izraelczycy z ciekawością wysłuchali prezentacji o tradycjach krakowskiego sportu i ruchu olimpijskiego przygotowanej przez przedstawicieli Wydziału Sportu UMK. Duże wrażenie zrobiła na nich imponująca liczba działających w mieście klubów sportowych, nowo otwarte nowoczesne obiekty sportowe oraz ciekawe inicjatywy społeczne magistratu promujące sport wśród mieszkańców w każdym wieku.

Miejmy nadzieję, że krakowskie doświadczenia pomogą naszym gościom z Jerozolimy w dalszym rozwoju ich ciekawego i wartościowego projektu!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie