O edukacji raz jeszcze. Wizyta delegacji miasta Erding

W poniedziałek, 28 września, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak spotkała się w magistracie z oficjalną delegacją bawarskiego miasta Erding oraz pedagogami z Polski i Niemiec. Wizyta Nadburmistrza Erding Maxa Gotza oraz jego zastępców - Ludwiga Kirmaira i Hansa Schmidmayera – w Krakowie i Częstochowie miała docenić wieloletnią współpracę pedagogów i młodzieży z Maszonowa i Erding.

O edukacji raz jeszcze. Wizyta delegacji miasta Erding
Fot. Wiesław Majka

Edukacja, wymiana młodzieży oraz aktualne problemy Unii Europejskiej były także głównymi tematami poniedziałkowego spotkania w krakowskim magistracie. Katarzyna Cięciak opowiedziała niemieckim gościom o zainteresowaniu polskich szkół kształceniem zawodowym i tzw. systemem dualnym, zgodnie z którym kształcenie praktyczne odbywa się w zakładach pracy, natomiast kształcenie teoretyczne - w szkołach zawodowych. Nadburmistrz Maz Gotz podkreślił, że nacisk na szkolnictwo zawodowy kładzie się również w Bawarii, gdzie przez ostatnie lata kwestia ta została niesłusznie zaniedbana. Efektem jest brak wykształconych fachowców (rzemieślników) na rynku pracy. Innym wyzwaniem stojącym obecnie przed władzami Erding jest opieka nad uchodźcami. 40-tysięczne bawarskie miasto przyjmie ich aż kilka tysięcy.

Wymianę uczniów z Polską miasto Erding prowadzi już od kilku lat. Co 2 lata odbywają się wymiany uczniów ze szkół w Erding i Mszczonowie. Uczniowie z Erding zwiedzają też inne polskie miasta – Warszawę, Wrocław, Legnicę. W tym roku – również Częstochowę i Kraków. Jedna ze szkół średnich w Erding - Anne-Frank-Gymnasium - od 11 lat prowadzi owocną współpracę z Gimnazjum nr 23 w Krakowie. We wrześniu 2014 r. szkoły obchodziły Jubileusz 10-lecia współpracy.

Erding to miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria. Jest ono położone około 30 km na północny wschód od Monachium, nad rzeką Sempt i liczy prawie 40 tys. mieszkańców. Erding znane jest z piwa Erdinger Weißbier oraz swoich term, które są jednym z największych kompleksów basenowych w Europie (145 tys. metrów kwadratowych).

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie