Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Delegacja Xanten w Krakowie

W czwartek, 19 maja 2016 r., krakowski magistrat odwiedziła 40-osobowa delegacja przedstawicieli partii SPD z Xanten, w tym członkowie zarządu tego niemieckiego miasta. Grupę powitali Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu Janusz Kozioł oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk.

Xanten jest miastem w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Położone niedaleko granicy z Holandią, liczy obecnie ponad 21 tys. mieszkańców. Osadnictwo miejskie rozwinęło się na tych terenach ponad 2 tys. lat temu, gdy istniał tam obóz rzymski. Patronem miasta jest św. Wiktor, legionista rzymski z IV w., który zginął śmiercią męczeńską. Prawa miejskie Xanten posiada od 1228 r. Już od początku XVII w. miasto należało do Brandenburgii, a następnie do Prus. Rocznie Xanten odwiedza około 800 tys. turystów. Do najważniejszych miejsc i obiektów zabytkowych miasta należą Park Archeologiczny Xanten (częściowo zrekonstruowane budowle dawnej osady rzymskiej), amfiteatr, gotycka katedra św. Wiktora z XIII w., pozostałości murów miejskich z kilkoma wieżami, stare budynki z tzw. Domem Gotyckim z XVI w.  na czele.

W składzie delegacji Xanten, która przebywa w Krakowie od 18 do 21 maja znaleźli się m.in.: Zastępca Burmistrza Miasta Markus Volker, przewodniczący klubu SPD w Radzie Miasta Olaf Finke (w liczącej 36 osób Radzie Miasta Xanten SPD posiada 8 mandatów) oraz trzech członków Zarządu SPD w Xanten - Klaus Poppke, Hans-Jürgen Thiele i Henryk Soboszek.

Podczas spotkania w magistracie Doradca Janusz Kozioł powitał grupę w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i życzył gościom udanego pobytu w naszym mieście. Wiceprzewodniczący RMK Sławomir Pietrzyk opowiedział gościom z kolei o strukturze władzy lokalnej w Krakowie, flagowych inwestycjach naszego miasta (Tauron Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków, infrastruktura sportowa) oraz działaniach na rzecz czystego Krakowa: walce ze smogiem (m.in. uchwała antysmogowa, program wymiany pieców węglowych, rozwój gospodarki cieplnej), nowoczesnej gospodarce odpadami i oczyszczalniach ścieków. Goście dowiedzieli się również o podziale środków finansowych w budżecie miejskim i programie inwestycyjnym „Nowa Huta Przyszłości”. Podkreślono także znaczenie kultury, oświaty i turystyki w Krakowie.

Zastępca Burmistrza Xanten Markus Volker poinformował z kolei, że na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przybędą dwie duże grupy z niemieckiego miasta. Zaprosił również przedstawicieli Krakowa do rewizyty w Xanten.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-05-19
Data aktualizacji: 2016-07-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź