Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Norweska delegacja z wizytą w Krakowie

W środę, 15 czerwca 2016 r., Kraków odwiedzili przedstawiciele Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie, Delegacja Królestwa Norwegii oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Goście interesowali się kwestiami realizowanej przez Gminę polityki zdrowotnej dla mieszkańców oraz organizacją opieki długoterminowej, szczególnie w zakresie ochrony zdrowia seniorów.

Norweska delegacja przyjechała do Krakowa z wizytą studyjną w związku z realizacją projektu pn. Przebudowa Pawilonu Nr 4 Zakładu Opiekuńczo-leczniczego w Krakowie oraz wdrożenie programu edukacyjnego w zakresie opieki długoterminowej, dofinansowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Beneficjentem wskazanego projektu jest Gmina Miejska Kraków, natomiast jego bezpośrednią realizacją zajmuje się Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Krakowie, ul. Wielicka 267. Głównym celem projektu jest budowanie sprawnego systemu funkcjonowania opieki długoterminowej w województwie małopolskim poprzez zapewnienie profesjonalnych usług w zakresie opieki długoterminowej. Wartość projektu wynosi 13 999 999 zł. Wkład własny w kwocie 2 800 000 zł pochodzi z budżetu miasta Krakowa.

Goście spotkali się w magistracie z przedstawicielami władz miasta, wysłuchali  prezentacji nt. działań realizowanych przez Gminę Miejską Kraków w zakresie polityki zdrowotnej oraz różnorodnych aktywności podejmowanych na rzecz seniorów.

W spotkaniu w Urzędzie wzięli udział: Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Krakowa - Pan Jerzy Friediger, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej – Pani Anna Okońska–Walkowicz, Dyrektor Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego w Krakowie – Pan Janusz Czekaj, Dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia – Pan Michał Marszałek oraz Dyrektor Biura Funduszy Europejskich - Pan Janusz Moskwa. „Kraków jest miastem, w którym średnia życia jest najdłuższa w Polsce. Blisko 21% mieszkańców to osoby, które mają więcej niż 60 lat. Dlatego polityka senioralna jest bardzo ważnym elementem działań naszego miasta – to aktywizacja i integracja, partycypacja społeczna, współpraca pokoleń, troska o ochronę zdrowia seniorów. Ważna jest także aktywizacja fizyczna osób starszych” - powiedziała podczas spotkania Anna Okońska-Walkowicz - Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej.

Następnie delegacja udała się do Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego w Krakowie przy ul. Wielickiej 267. Delegacja zapoznała się z postępem prac przy przebudowie Pawilonu nr 4 oraz realizacją programu edukacyjnego w zakresie opieki długoterminowej, a także została oprowadzona po ogrodzie sensorycznym, stanowiącym element projektu.

Goście z Norwegii byli pod dużym wrażeniem oferty zajęć dla seniorów oferowanych przez Miasto i Zakład oraz prowadzonej polityki w tym zakresie.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-06-16
Data aktualizacji: 2016-06-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź