Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków szkolił merów ukraińskich miast

Od 18 do 21 czerwca 2016 r. w Krakowie gościli uczestnicy drugiej edycji projektu edukacyjnego „School of Mayors - Szkoła Merów”, realizowanego na bazie Szkoły Biznesu MIM-Kijów i wspieranego przez Związek Miast Polskich. Magistrat zorganizował dla samorządowców z Ukrainy – w tym merów i kandydatów na merów ukraińskich miast – serię spotkań studyjnych.

Fot. Kraków Otwarty na Świat

Celem projektu „School of Mayors” jest przygotowanie merów miast ukraińskich, a także działaczy społecznych i politycznych oraz ich zespołów do zarządzania miastami w warunkach decentralizacji, zgodnie ze standardami administracji publicznej. Kurs nauki odbywa się na bazie Szkoły Biznesu MIM-Kijów, która w rankingu Eduniversal 2015 zajęła pierwsze miejsce wśród ukraińskich szkół biznesu w kategorii „Excellent business school”. Program „Szkoły Merów”, którego pierwsza edycja startowała w przeddzień wyborów samorządowych na Ukrainie w 2015 r. i również była wspierana przez Urząd Miasta Krakowa, ma na celu budowanie potencjału władz samorządowych i składa się z trzech części: wykładów, zajęć praktycznych oraz wizyty studyjnej do polskich miast, stanowiących dla Ukraińców wzorzec samorządności. Absolwentami pierwszej edycji projektu „Szkoła Merów” są obecni merowie miast Mikołajów, Żytomierz i Bojarka. Z kolei w tegorocznym szkoleniu bierze udział około 50 osób z 11 zespołów, w tym merowie miast Mariupol, Wugledar, Kachiwka, Skadowsk i Kuzniecowsk.

W celu zapoznania się z doświadczeniem transformacji ustrojowej w naszym kraju, w dniach 18-25 czerwca uczestnicy „Szkoły Merów” odbywają podróż studyjną po Polsce, odwiedzając m.in. Łódź, Gdańsk, Lublin i Warszawę. Jednak swoją wizytę u polskich sąsiadów samorządowcy z Ukrainy rozpoczęli od Krakowa, gdzie w dniach 20-21 czerwca wzięli udział w serii spotkań szkoleniowych przygotowanych przez wydziały merytoryczne Urzędu Miasta oraz miejskie jednostki.

Grupa zapoznała się m.in. z takimi tematami, jak: model samorządu, kompetencje władz Krakowa i struktura lokalnej administracji, zasady tworzenia budżetu miasta i budżet obywatelski, strategia rozwoju miasta Krakowa, rewitalizacja, Smart City, funkcjonowanie Miejskiego Centrum Dialogu i Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, planowanie przestrzenne w Krakowie, rozwój infrastruktury sportowej i realizacja inwestycji w formule PPP, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami, ochrona zdrowia, edukacja, rozwój turystyki i promocja miasta. Poza przedstawicielami UMK w spotkaniach wzięli udział reprezentanci Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Krakowskiego Parku Technologicznego.

Delegację powitał Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleh Mandiuk, zaś referat na temat sukcesów i porażek polskiej decentralizacji przedstawił Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porębski. Uczestnicy szkolenia pozostali pod wrażeniem sukcesów Krakowa. Byli oni żywo zainteresowani praktycznymi aspektami zarządzania miastem, zadawali liczne pytania i dyskutowali krakowskie pomysły na nowoczesne miasto.

Szkoła Merów podziekowanie

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-06-22
Data aktualizacji: 2016-06-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź