Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków i Ołomuniec – partnerstwo szkół poligraficznych

Uczniowie i nauczyciele krakowskiego Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych oraz średniej szkoły poligraficznej w Ołomuńcu będą mieli okazję lepiej się poznać – umożliwia to umowa o współpracy, którą obie szkoły podpisały w listopadzie. Czesi odwiedzili Kraków w połowie października, wzięli udział w zajęciach poligrafii, zobaczyli warsztaty, zapoznali się z polskimi programami nauczania. Zwiedzili też starówkę, Wawel i Kazimierz. Dla obu miast współpraca szkół zawodowych to znakomita okazja, aby pokazać całe bogactwo lokalnej historii, kultury i tradycji.

Fot. Jacek Dziubdziela

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie kształci młodzież w wielu różnych zawodach, m.in. techników cyfrowych procesów graficznych, fototechników, drukarzy, introligatorów, fotografów. Ma na swoim koncie liczne nagrody – w 2012 r. zajął pierwsze miejsce w konkursie „Szkoła dla rynku pracy” i otrzymał statuetkę „Oskar zawodowy”, w 2016 r. uzyskał tytuł „Szkoła zawodowa najwyższej jakości”.

W dniach 10–12 października 2016 r. w Zespole gościła delegacja szkoły poligraficznej z Ołomuńca: dyrektor Marcela Hanakova, kierownik szkolenia praktycznego Petr Skyva, nauczyciel języka angielskiego i koordynator programu Erasmus+ Michaela Kopytkova oraz nauczyciel przedmiotów graficznych Dita Chlupova. Krakowską placówkę reprezentowali: dyrektor Andrzej Januszkiewicz, wicedyrektor Barbara Wołkanowska-Chrebor, kierownik szkolenia praktycznego Beata Krupa i nauczyciel języka angielskiego Joanna Barteczko-Kocjan.

Czesi wzięli udział w wybranych zajęciach z poligrafii, grafiki i fotografii, zapoznali się z programami nauczania, projektami międzynarodowymi, które są obecnie realizowane, odwiedzili warsztaty szkolne i pracownie. Znaleźli również czas na to, żeby zobaczyć najważniejsze krakowskie zabytki. Ważnym elementem wizyty było spotkanie z władzami Krakowa, które reprezentował Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury Tadeusz Trzmiel. Wiceprezydent zapewnił gości o poparciu dla polsko-czeskiego projektu współpracy szkół poligraficznych.

Zawarta umowa przewiduje m.in. udział uczniów obu miast w corocznych międzynarodowych konkursach graficznych, wymianę uczniów i nauczycieli, przygotowanie projektu Erasmus+ Power VET w celu organizacji zagranicznych miesięcznych praktyk zawodowych, a także wzajemne poznawanie historii, kultury i tradycji. Obie strony jako cele współpracy ustaliły:

  • wymianę doświadczeń w pracy dydaktycznej,
  • organizowanie spotkań i konferencji nauczycieli i uczniów,
  • organizowanie konkursów zawodowych z zakresu poligrafii, grafiki i fotografii,
  • organizowanie praktyk zawodowych w Krakowie i Ołomuńcu opartych na wymianie uczniów,
  • poznawanie historii, kultury i tradycji obu miast i ich mieszkańców,
  • opracowywanie materiałów dydaktycznych,
  • wymianę delegacji obu szkół z okazji ważnych wydarzeń.

Dzięki współpracy wzrosną umiejętności zawodowe uczniów i nauczycieli, a uczestnicy wspólnych przedsięwzięć zdobędą międzynarodowe doświadczenie, tak ważne na współczesnym rynku pracy. Będą mieli również okazję szlifować język angielski, bo będzie to język projektu. Pojawią się możliwości realizacji nowych partnerskich programów w ramach Erasmus+. Z pewnością, pod względem promocyjnym, zyskają Kraków i Ołomuniec. Wiele będzie się działo na poziomie indywidualnym – w końcu międzynarodowe wymiany to okazja do nawiązywania nowych znajomości, przyjaźni czy kontaktów biznesowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-11-30
Data aktualizacji: 2018-05-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź