Kraków wzorem dla chińskiego Nankinu ubiegającego się o tytuł Miasta Literatury UNESCO

W czwartek, 19 kwietnia 2018 r., w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się spotkanie przedstawicieli Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego z gośćmi z chińskiego miasta Nankin. W skład delegacji wchodzili menedżerowie z Międzynarodowego Stowarzyszenia Kultury, Biura Informacji  Miasta Nankin i miejskich firm do spraw inwestycji kulturalnych oraz publikacji promocyjnych, a także przedstawiciele Centrum Literatury w Nankinie.

Kraków wzorem dla chińskiego Nankinu ubiegającego się o tytuł Miasta Literatury UNESCO
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Goście byli zainteresowani działaniami mającymi na celu organizację imprez kulturalnych w Krakowie oraz projektami w ramach programu Miasto Literatury UNESCO. Podkreślali także podobieństwo pomiędzy Krakowem i Nankinem w zakresie strategicznych kulturalnych projektów miejskich oraz działań na rzecz promocji i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Obydwa miasta mają bogatą historię. W oparciu o nią oraz tradycje kulturalne budują swój wizerunek. Goście z Chin byli pod wrażeniem ilości działań kulturalnych w Krakowie, skali i poziomu  organizowanych tu festiwali i produkowanych filmów. Chcieli dowiedzieć się w jaki sposób Kraków je organizuje i jakie są źródła finansowania. Chińczycy zwrócili  szczególną uwagę na umiejętność łączenia rożnych sektorów kultury przy organizacji  międzynarodowych festiwali, co nie tylko podnosi ich atrakcyjność, ale i pomaga łączyć rożne publiczności – trafiać do szerszych grup docelowych.

W przyszłym roku Nankin będzie składał swoją aplikację o przyznanie tytułu Miasta Literatury UNESCO. Dlatego przedstawiciele Nankinu zwrócili się z prośbą o wsparcie ich działań i pomoc w przygotowaniu skutecznej dokumentacji projektowej. Rozmowa dotyczyła także możliwości współpracy przy organizacji Targów Książki oraz udziału krakowskiej orkiestry lub zespołu muzycznego w Międzynarodowym  Festiwalu Muzycznym w Nankinie.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie