Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

OWHC dla młodzieży w Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego

Od 31 maja do 4 czerwca 2018 r. w Krakowie przebywali  uczniowie szkół średnich (po 4 uczniów z każdego miasta) z Wiednia, Budapesztu, Rygi i Bańskiej Szczawnicy, którzy odwiedzili swoich krakowskich rówieśników z XVI LO, aby wspólnie wziąć udział w seminarium nt. dziedzictwa kulturowego. Był to już kolejny  projekt edukacyjny – po programie dla szkół podstawowych - organizowany przez Miasto Kraków przy wsparciu finansowym Sekretariatu Regionalnego Miast Europy Środkowo-Wschodniej Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa OWHC.

Fot. Kraków Otwarty na Świat

Program, zrealizowany pod opieką krakowskich ekspertów we współpracy z XVI LO obejmował m.in.: warsztaty w Międzynarodowym Centrum Kultury nt. postrzegania dziedzictwa, poznawanie smaków i smaczków polskiej kultury podczas kolacji w kultowej Jamie Michalika, wspólną naukę polskich tańców ludowych, słuchanie muzyki klezmerów na Kazimierzu czy degustację lokalnych przysmaków; były także prezentacje o miastach, zwiedzanie lokalnych atrakcji jak np.  Podziemia Rynku czy poznawanie bogatej, ale i trudnej historii naszego miasta poprzez spacer śladami Tadeusza Pankowicza i wizyta w Muzeum Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera, a nawet udział w Video Games Music Gala w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej.

Poznając zabytki Krakowa oraz specyfikę kultury krajów sąsiedzkich, uczniowie musieli nie tylko wykazać się cierpliwością, wytrwałością  i sprytem, ale przede wszystkim nauczyć się ze sobą współpracować. Rozwojowi międzynarodowej komunikacji i przyjaźni posłużyła Krakowska Gra Miejska przygotowana przez Kancelarię Prezydenta. 2 czerwca, podzieleni na międzynarodowe zespoły uczniowie przemierzali krakowskie Stare Miasto, odwiedzając 7 stacji (Zamek Królewski na Wawelu z Katedrą, Sukiennice i Rynek Główny, Barbakan i Bramę Floriańską, Collegium Maius i Collegium Novum, Kościół Mariacki, Teatr Słowackiego oraz Wieżę Ratuszową), w których młodzi odkrywcy musieli wykonać różne zadania i zebrać pieczątki w specjalnym paszporcie. Wśród zadań do wykonania były m.in.:  zatańczenie Poloneza na dziedzińcu zamkowym, wypowiedzenie hasła „Barbakanie otwórz swoje bramy!” po łotewsku, znalezienie zagaszaczy pochodni czy najstarszego budynku w Krakowie. Gra się bardzo spodobała – pomimo, że była męcząca fizycznie – 4 godziny biegania po Starym Mieście!, a padający przelotnie deszcz zmoczył uczestników – ocenili ją jako interesującą, pouczającą i integrującą. Mamy nadzieję, że w grę tę zagrają w przyszłości także uczniowie innych krakowskich szkół i że wykorzystamy ją w promowaniu dziedzictwa Krakowa w ten niekonwencjonalny sposób.

Zwycięzcy Gry otrzymali specjalne nagrody z rąk Zastępcy Prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga, ale z pustymi rękami nikt Krakowa nie opuścił – poza materiałami o naszym mieście i gadżetami, wszyscy uczestnicy projektu wywieźli do swoich domów jak najlepsze wspomnienia chwil spędzonych w stolicy Małopolski oraz upominki: koszulki krakowskie, piórniki i broszury informacyjne. Młodzież nie ograniczała się do poznawania miasta w czasie oficjalnego programu, ale z dużym entuzjazmem odkrywała także magię wieczornych spotkań w miejscach ulubionych dla krakusów, w czym wspaniały przewodnikiem byli gospodarze – uczniowie XVI LO im.  K.K.Baczyńskiego.

Na koniec warto przypomnieć, że celem cyklicznych projektów OWHC jest nie tylko promocja dziedzictwa historycznego miast regionu, uwrażliwianie dzieci na problemy miast historycznych i rozwijanie odpowiedzialności przyszłych pokoleń za zachowanie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa naszych społeczeństw, ale także możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami z miast historycznych innych krajów. Są one także okazją dla nauczycieli i przedstawicieli miast do wymiany doświadczeń i rozpoczęcia współpracy w ramach projektów europejskich. Znaczenie tego projektu jest szczególne w roku 2018 – w Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego.

W Krakowie projekty OWHC koordynuje Kancelaria Prezydenta. Więcej informacji w zakładce Organizacje Międzynarodowe

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2018-06-07
Data aktualizacji: 2018-06-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź