Goście z Wuhan z wizytą w Krakowie

24 września 2018 r. Kraków odwiedzili przedstawiciele Wuhan - stolicy chińskiej prowincji Hubei i Miasta Kreatywnego UNESCO.

Goście z Wuhan z wizytą w Krakowie
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Leżące w środkowych Chinach nad rzeką Jangcy Wuhan to miasto znane głównie ze swojego olbrzymiego potencjału gospodarczego. W ostatnich latach jednak na popularności zyskuje również artystyczna i kreatywna twarz miasta. Dzieje się tak odkąd 1 listopada 2017 r. Wuhan otrzymało tytuł Miasta Designu UNESCO, dołączając do trzech pozostałych chińskich miast designu w Chinach: Pekinu, Szanghaju oraz Szenzen.

Krakowa – Miasta Literatury UNESCO – nie mogło więc zabraknąć na trasie europejskiej wizyty chińskich gości. Na czele delegacji stanął Wiceprezydent Miasta Chen Ruifeng. Towarzyszyli mu przedstawiciele kilku miejskich agend. Podczas spotkania z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Andrzejem Kuligiem i jego najbliższymi współpracownikami przedstawiono charakterystykę obu miast i omówiono potencjał przyszłej współpracy. Naturalnymi dziedzinami, w których miasta mogłyby realizować wspólne projekty wydają się być literatura i design. Prezydent Andrzej Kulig zaprezentował gościom krakowską scenę kulturalną, szczególnie podkreślając rolę festiwali literackich, tj. Festiwalu Miłosza i Festiwalu Conrada. Z dużym zainteresowaniem gości spotkała się również koncepcja współpracy z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, a zwłaszcza Wydziałem Form Przemysłowych.

Strona chińska nie wyklucza również współpracy gospodarczej. Należy pamiętać, że liczący 4,5 miliona mieszkańców Wuhan to główny ośrodek administracyjny prowincji Hubei i największy port śródlądowy w kraju nad rzeką Jangcy. Miasto posiada duży międzynarodowy port lotniczy, jest także znaczącym węzłem kolejowym i drogowym. Obecnie miasto wdraża plan budowy zupełnie nowej, supernowoczesnej dzielnicy. Co istotne, w swoich szeroko zakrojonych planach rozwoju miasto nie zapomina o ekologii pozycjonując się jako jedno z najbardziej zielonych i ekologicznych miast Chin.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie